KADİR ÖZTAŞ


Bu makale 2014-01-24 12:18:03 eklenmiş ve 3519 kez görüntülenmiştir.
Yrd.Doç.Dr. Kadir Öztaş

Yazmaya karar vermek  zor işmiş meğer. Yıllardır okuyan, yazan ve araştıran bir için bile.  Allah nasip ederse artık haftada bir kez de olsa bu köşede; duygularımı-düşüncelerimi, tecrübelerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı kaleme almaya çalışacağım…

Yıllardır okuyan, yazan araştıran biri  için bile; bir köşede okuyucuyla buluşmak heyecan verici. Akşehir de yaşamaya bundan tam 20 yıl önce başladım. 20 yıl doldu. Koskoca 20 yıl bir ömür nerdeyse; o yıllarda doğan çocuklar  20 yaşını tamamladılar.

 

 • O zamanlar  Milletvekili Ömer Şeker(merhum) vardı…..
 • O zamanlar katlı otopark yerinde yoğurt pazarı vardı….
 • O zamanlar  Ilgın seyahat vardı…
 • O zamanlar İstanbul dershanesi vardı…
 • O zamanlar  Ökesli marketleri  vardı…
 • O zamanlar  otogar şehir içindeydi…
 • O zamanlar efendi restoran vardı….
 • O zamanlar Rüşdü Efendi hanı cıvıl cıvıldı…
 • O zamanlar Helvacı Taci amca(merhum) vardı
 • O zamanlar Tansu Çiller vardı…
 • O zamanlar  Saddam Hüseyin vardı…
 • O zamanlar   neler neler vardı…
 • O zamanlar  Selçuk Üniversitesi Akşehir Meslek Yüksekokulu da vardı…

 

________________..... __________________

 

 

 

 

 

AKŞEHİR NASREDDİN HOCA ÜNİVERSİTESİ

 

Akşehir yükseköğretimin başlangıcı, bugünü ve geleceğini paylaşmak isterim.

 

 • Akşehir Meslek Yüksekokulu 1989-90 öğretim yılında Turizm-Otelcilik programına 26 öğrenci alınmasıyla başladı.  Ardından Muhasebe, İşletme, Maliye, Turizm Seyahat ve en son Bankacılık ve Sigorta programlarıyla; 6 program normal ve ikinci öğretimlerinde halen 1000 civarında öğrenci,  16 akademik,  20 idari personel öğretimine devam etmekte ve bugüne kadar  5000 ‘e yakın mezun vermiştir.

 

 • Akşehir Kadir Yallagöz Sağlık  Yüksekokulu  Bakanlar Kurulunun 02.11.1996 Tarih ve 22805 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan kararı gereğince Selçuk Üniversitesi bünyesinde kurulması kabul edilmiş olan, ancak fiziki şartların eksikliği nedeniyle daha önce açılamamış olan Akşehir Sağlık Yüksekokulu'nun Eğitim Öğretime başlaması için gerekli olan şartlar 2006-2007 Eğitim döneminde sağlanmıştır. Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'nün Akşehir Sağlık Yüksekokulunda faaliyete geçirilmesi, bünyesinde Hemşirelik Bölümü açılması, i 2006-2007 Eğitim Öğretim Yılında Hemşirelik Programı 41 öğrenci alarak Lisans Eğitimine Akşehir Belediyesinin Yüksekokula tahsis edilen Belediye binasında başlamıştır. 27 Ekim 2008 tarihinden itibaren Akşehirli işadamı  Kadir Yallagöz(merhum) tarafından yaptırılan yeni binasında eğtim öğretime devam etmektedir. Daha sonraki yıllarda Beslenme ve Diyetetik bölümüne öğrenci alınmasıyla bölüm sayısı iki çıkmıştır. Halen 600 civarında öğrenci 16 akademik 17 idari personelle öğretimine devam etmektedir.

 

 

 • Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, 2010 yılında Bakanlar Kurulu Kararıyla kurulmuştur. 2013-2014 öğretim yılında işletme bölümüne 200 öğrenci alarak öğretim hayatına başlamıştır. Fakültede,  İktisat ve Maliye bölümleri de kurulu olup akademik personel eksikliği giderildikten sonra öğrenci alınacaktır.  Fakülte de halen 3 tam zamanlı 3 yarı zamanlı akademik personel  ve 8 idari personel mevcuttur.

 

Akşehir Nasreddin Hoca Üniversitesi hayal mi ? 

 

Aslında bana bu soru,   6360 sayılı büyükşehir yasası çıkmadan önce sorulduğunda,  evet hayal diyordum.  Çünkü üniversite sahibi olmak için önce il olmak gerek, Nasreddin Hoca Üniversitesi olmanın ilk şartı Akşehir’in il olmasıdır yaklaşımı doğruydu.

Ancak 6360 sayılı büyükşehir yasası durumu değiştirdi. Büyükşehir mücavir alanları değişti. Bu durumda Akşehir, doğrudan büyükşehir belediyesi sınırları içinde, büyükşehir belediyesinin bir parçası haline geldi.  Bu durumda büyükşehir mücavir alanında  “Üniversite” açılmayacakta,  nerede açılacak.

 

Bu konuda Beyşehir çok hızlı adımlar atıyor. Binalaşma açısından, akademik personel ve öğrenci sayısı açısından hızla ilerliyorlar. Geride kalmamamız lazım. Hatta geçenlerde Beyşehir deki  bir dostumla sohbet ederken, siz çok yavaşsınız “Beyşehir Eşrefoğlu Üniversitesi”  2015 yılında açılıyor dedi.

“Üniversitenin en temel ayaklarından biri olan Yüksek Lisans  öğretimini Beyşehir de vermeye başladık. Bu konuda önce YÖK ten görüş aldık ve Yök  büyükşehir yasasından dolayı teklifimiz kabul etti” demişti,   değerli hoca dostum.

 

Bu satırları okuyanların serzenişlerini duyar gibiyim. Efendim Beyşehir’in Ali Akkanat’ı, Kadınhanı’ın    Faik İçli’si,   Yalvaç’ın…….,  Bolvadin’in… var.

Tamam,  Akşehir’in bir Akkanat Holding’i yok ama 1000 tanesi bir araya gelip  “Nasreddin Hoca” ruhunu “holding”ini kurabilirler.

 

Ey Akşehir’in “Ak Sakallıları*”; siyasi görüşünüz, dünya görüşünüz, ahiret görüşünüz… Ne olursa olsun. “Akşehir Nasreddin Hoca Üniversitesi” yaşatma ve kurma vakfı/derneği adı altında derhal bir araya gelmeniz, şehrimizin geleceği adına elzemdir.

Haydi  Akşehir !

 

*Ak Sakallı: Orta Asya Türk  cumhuriyetlerinde  bir şehrin ileri gelenleri…24.Ocak.2014, Cuma
Bu Haber 366 Kez Okunmuştur.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.5235 5.5456
Euro 6.2586 6.2837
Sterlin 7.2406 7.2944
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA