ÇOSKF


Bu makale 2014-01-24 12:17:31 eklenmiş ve 2481 kez görüntülenmiştir.
Yrd.Doç.Dr. Kadir Öztaş

ÇOSKF

 

“Çoskf”:   Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu kurulmuş ve hatta Eski Çocuk oyunları Ligi bile var.   (Bu güne kadar, “SEK-SEK”, “MENDİL KAPMACA”, “BİRDİRBİR”, “9–12 TAŞ”, “YAĞ SATARIM”, “GÜVERCİN TAKLASI”, “ARAKESTİ” gibi geleneksel çocuk oyunlarımızın derleme çalışmalarını yapılmış ve lig haline dönüşmüş ve hemen hemen tüm illerde ilgili kulüpler oluşmuş bile)

 

www.coskf.org.tr  internet adresinde, federasyon çalışmalarını şöyle tanımlamış:

 

“ÇOSKF KİMLİĞİMİZ

5 Mart 2009 tarihinde Kayseri’ de kuruldu ve burada bölgesel olarak ilk faaliyetlerine başladı.

Bu faaliyetleri önce tüm Türkiye’ ye, sonra da yurt dışına yayabilmek amacı ile 9 Ocak 2010 tarihinde yapılan “Genel Kurul Toplantısı” ile İstanbul’ a taşındı ve yeni bir “Yönetim Kurulu” oluşturuldu.

Halen, Federasyonumuza kayıtlı 40 civarında spor kulübü bulunmakta olup, bir o kadar da müracaatlarını yapmış olan spor kulübü bulunmaktadır.

STK olarak çalışmalarını sürdüren Federasyonumuz, çocuklarımızın ileride hangi spor branşlarında başarılı olabileceklerini saptayabilmek amacıyla, oyun ortamında büyümelerini ve “Atatürk İlkeleri doğrultusunda bir nesil yetiştirme hareketini” gerçekleştirmek amacındadır.

GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FAALİYETLER

- Bu güne kadar, “SEK-SEK”, “MENDİL KAPMACA”, “BİRDİRBİR”, “9–12 TAŞ”, “YAĞ SATARIM”, “GÜVERCİN TAKLASI”, “ARAKESTİ” gibi geleneksel çocuk oyunlarımızın derleme çalışmalarını yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Oyunlarımızın standartlarını ve kurallarını belirledik. Derleme çalışmalarımız halen sürmektedir.

- Bu oyunlarımızdan MENDİL KAPMACA VE SEKSEK oyun düzenini yarışma formatı hakline getirerek maçların ve dolayısı ile liglerin yapılmasına hazır hale getirdik.

- TRT’ nin koordinatörlüğünde yürütülen 32. Uluslar arası “23 Nisan Çocuk Şenliğine”, Çanakkale Biga Osman Gazi İlköğretim Okulu 10-12 yaş grubundan oluşturduğumuz ekibimizle katıldık. 45 ülkeden gelen çocukları yerleştirildikleri okullarda ziyaret ederek 8 oyunumuzu onlarla birlikte oynadık.

- TRT nin bütün dünyada yayınlanan 23 Nisan Çocuk Şenliği gala programına 5 oyunumuzun figürlerinden oluşan bir koreografi ile katılarak gala programının açılışını yaptık.

- Takımların lige hazırlanabilmesi ve maçların oynanabilmesi için oyun lideri(çalıştırıcı) ve hakem kursları açtık. Gerekli eğitimi verdikten sonra, sınavda başarılı olan oyun lideri (çalıştırıcı) ve hakemlere sertifikalarını verdik.

- İlk etkinlik olarak Biga’ da bir tanıtım kokteyli tertipleyip Biga ligi programının kuralarını çektik.

- İlk etkinlik olarak İstanbul Levent TSYD Lokalinde de bir kokteyl tertipleyip Şişli ligi programının kuralarını belirledik.

- İstanbul Şişli ve Çanakkale Biga’ da İlköğretim Okullarına kurdurduğumuz spor kulüpleri ile “Çocuk Oyunları Ligini” bölgesel olarak başlattık ve her hafta sonu maçların nizami bir şekilde oynanmasını gerçekleştirdik.

- Federasyonumuzun ilk faaliyet yılı olarak İstanbul Şişli-Kâğıthane ile Çanakkale Biga da oyun liglerini tertipledik. Sonraki yıllarda bu faaliyetlerimiz 20 ili ve ilçelerini kapsayan büyük bir lig oluşumunu beraberinde getirmiş oldu.

- TRT ile yapılan görüşmeler sonucu, maçlarımıza her hafta çekim ekibi gelerek lig maçlarımızın “TRT Çocuk Kanalında” 2. devrenin başlamasıyla birlikte her hafta bir maçımızın naklen yayınlanmasını sağladık.

- Federasyonumuzun Ülke çapında teşkilatlanma çalışmalarını başlattık. 70 ilimizin sitede ilan edilen il temsilcilerini atayarak bu temsilcileri ilçelerde görevli ve sorumlu atamalarını yatırdık. ÇOSKF çok geniş bir aile oldu. Bu illerde Ligleri için gerekli oyun lideri( çalıştırıcı) ve hakem kurslarını düzenlemeye başladık. Kurslarımızı Halk Eğitim Merkezleri ile birlikte yapmaya da başladık

AMAÇLARIMIZ:

Ülkemizde şehirleşme ve sosyalleşme paralel ilerleyememektedir. Çocuklarımızın beden haritaları çıkarılmadan spor yaptırılmaktadır. Global baskı altında olan milletlerin beden kültürleri yok olmaktadır.

Çocuklarımızı bir nebze olsun ayrılamadıkları bilgisayarın başından kaldırabilmek, kendi aralarında kaynaşmalarını sağlamak, daha sağlıklı ve huzurlu bir bedenle geleceğe hazırlamak istemekteyiz.

Bunu gerçekleştirmek amacıyla, kurulmuş olan kulüplerimiz arasında mahalli ligler düzenleyip müsabakalar oynatmaktayız. Ayrıca bu faaliyeti yani çocuk, gençlik ve spor kulüplerinin okullarımızda kurulmasını böylece teşvik etmek ve daha çok çocuğumuzun oyunla buluşması sağlamak için kendimizi sorumlu saydık.

Geleneksel olarak oynanan ancak süreç içinde unutulmaya yüz tutan bu ve diğer oyunlarımızla çocuklarımızı bir araya getirmek geçmişle geleceği buluşturmak amacı ile görev üstlendik ve bunu da gerçekleştirmek için yoğun bir çaba harcamaktayız. Her insanın içinde yatan çocukluklarını gün yüzüne çıkarmak, bu gerekçe ile de anneleri, babaları ve bu konuda kendini sorumlu hisseden herkesi harekete geçirmek ve onlara bu oyunlar ile güzel günlerini yaşatmak ve çocukları ile birlikte yaşamalarını sağlamak için çalışmalarımız hızla sürdürülmektedir.

Çalışmalarımızı daha yaygın ve çocukların bulunduğu her alana yayabilmek, onlarla buluşturabilmek için bize destek olacak, çalışmalarımıza katkıda bulunacak her kurumla paydaş olmayı ve bu güzellikleri birlikte yürütebilmeyi de kendimize görev edindik.”

 

Evet böyle bir federasyonda;

 

  • Akşehir’den ekiplerin, spor kulüplerinin olmaması büyük eksikliktir,
  • Bu konuda, başta Akşehir Belediyesi olmak üzere, Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve ilçemizde faaliyet gösteren spor kulüpleri çalışmalara başlamalı ve lig müsabakalarına katılmalıdır,
  • “Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonunun” adının  “Nasreddin Hoca  Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu” olarak değiştirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır
  • En kısa süre lig müsabakalarının Akşehir de de yapılması için girişimlerde bulunulmalıdır

 24.Ocak.2014, Cuma
Bu Haber 328 Kez Okunmuştur.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.5235 5.5456
Euro 6.2586 6.2837
Sterlin 7.2406 7.2944
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA