İstasyon Gazetesi
31.07.2014, Perşembe
   İYİ BAYRAMLAR! -    KAYBETTİKLERİMİZ -    İKTİDAR -    Başkan Akyürek ilçe iftarlarında 100 bin kişiyle buluştu -    Şehit ve Gazi Yakınları iftarda bir araya geldi -    Konya Şeker`de 5 günlük iftar maratonu -    Fen Lisesi`nden Tıp`a 20 öğrenci -    T.C. AKŞEHİR 1. İCRA DAİRESİ -
Gündem
Ekonomi
Politika
Spor
Resmi İlanlar
Skip Navigation Links
Sinema
Seri İlanlar
Arşiv
Arama
:: EN ÇOK OKUNAN HABERLER
KAYBETTİKLERİMİZ
Fen Lisesi'nden Tıp'a 20 öğrenci
22 yıllık özlem bitti
Bayramda nöbetçi ekmek fırınları...
Ramazan'da güvenin adresi AKSEV oldu
 
:: EN SON YORUM ALAN HABERLER
Projeler yerine sorunlar görüşüldü
Barbaros Hoca Yunak Milli Eğitim Müdürlüğüne atand
REZALET
Şehrin en iyi yerinde karşılıklı atıl iki bina!
"Nasreddin Hoca'nın genleri ile oynanıyor"
 
Istasyon > Gündem

AKŞEHİR NEREDE?


Nasreddin Hoca'mız İlköğretim 4. Sınıf Türkçe ders kitabına girdi ama; Akşehir ile değil Eskişehir'in Hortu köyüyle...

Akşehir’de 53 yıldır Nasreddin Hoca adına ulusal ve uluslar arası Nasreddin Hoca etkinlikleri yapılıyorken, Akşehir ile Eskişehir’in Hortu Köyü arasında Nasreddin Hoca nereli? tartışmaları hala sürerken görünün o ki Milli Eğitim Bakanlığı bu tartışmalara çoktan son noktayı koymuş. ..

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın onayı ile 2010-2011 öğretim yılından itibaren 5 yıl süreyle Türkçe Ders Kitabı olarak kabul edilen ve okullarda okutulmaya başlanan İlköğretim Türkçe 4. Sınıf Ders Kitabında Nasreddin Hoca ile ilgili bölümde Mehmet Önder imzasını taşıyan "Nasreddin Hoca’nın Köyünde" isimli yazı Akşehirlileri hayal kırıklığına uğrattı.

“Nasreddin Hoca’nın Köyünde" isimli 4 sayfalık yazıda "Bir süre Konya’da, daha sonra Akşehir’dedir. On üçüncü yüzyılın sonlarına doğru Akşehir’de ölür. Akşehir’deki türbesine gömülür." şeklinde Akşehir’e yer verilmiş. Yazı Akşehirlileri hayal kırıklığına uğratırken Akşehir’deki okuyanlara “Nasreddin Hoca’da ‘Akşehir’ sadece bu kadar mı?” dedirtiyor.

Akşehir’de yıllardır Nasreddin hoca adına çok büyük etkinliklere imza atılıyor. Öte yandan Ortaköy Belediye Başkanı Cevat Nuri Bozoğlu da geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada Ortaköy’ün eski adının Hortu Köyü olduğunu belirterek: "Araştırmacı Yazar Muharrem Bayar ve Merhum İsmail Hakkı Konyalı belgelerle Ortaköy’ün eski isminin Hortu olduğunu tespit etmiştir. Buna rağmen Nasreddin Hoca’nın Sivrihisar’a bağlı küçük bir kasaba olan Hortu’da olduğu araştırmadan yapılmış bir kehanettir. Hoca, Hortu köyde değil Ortaköy’de doğmuştur. Nasreddin Hoca’nın Eskişehir’le Hortu ile alakası yoktur. " demişken, Ortaköy Kasabamıza “Nasreddin Hocanın doğduğu köy” tabelası asılmışken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders kitabında onayladığı yazı tüm Akşehirlileri üzdü.

HOCAMIZI ELİMİZDEN ALIYORLAR, HALA SESİMİZ ÇIKMIYOR…

Ders kitabındaki Nasreddin Hoca ile ilgili bölümü okuyan vatandaşlar Milli Eğitim Bakanlığına tepki göstererek: "Akşehir o kadar yıl bunun mücadelesini vermiştir. Ayrıca Nasreddin Hoca’nın Eskişehir’in Hortu Köyü’nde doğduğunun hiçbir kanıtı yoktur. Ortaköy’de doğduğunu gösteren önemli araştırmalar da vardır. Bakanlık bu şekilde tartışmaların sürdüğü bir ortamda nasıl böyle bir açıklamayı ders kitaplarına koymuş anlaşılır gibi değil. Bari Nasreddin Hocanın burada doğduğunu kabul etmiyorsunuz,  o kadar süre Akşehir’de yaşadığını kabul edin ve Akşehir ile ilgili, şenlikler ile ilgili bir şeyler ekleyin yazıya. Çok yazık. Biz çok üzüldük. Akşehir halkının acilen birliğe ihtiyacı var, Hocamızı bile elimizden alacaklar. Sesimiz çıkmıyor…" yorumunu yaptılar.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın onayı ile 2010-2011 öğretim yılından itibaren 5 yıl süreyle Türkçe Ders Kitabı olarak kabul edilen ve okullarda okutulmaya başlanan İlköğretim Türkçe 4. Sınıf Ders Kitabının "Nasreddin Hoca’nın Köyü’nde" başlıklı yazısını aynen yayınlıyor, Akşehir yetkililerinin konuyla ilgili kamuoyuna bir açıklama yapacağını umut ediyoruz.

NASREDDİN HOCA’NIN KÖYÜ’NDE

Ankara’dan Eskişehir’e yolunuz düşerse, Sivrihisar’a varmadan yol üzerinde bir benzinlik görürsünüz. Benzinliğin önünde yüksekçe bir kaideye oturtulmuş Nasreddin Hoca heykeli vardır. Hoca fıkralarında "Bozoğan" diye adı geçen eşeğinin üzerinde karşı yamaçlardaki bir köyü seyretmektedir.

Burada Nasreddin Hoca heykelinin ne işi var diyemezsiniz. Çünkü az ötedeki bayırın altında, Nasreddin Hoca’nın doğup büyüdüğü Hortu Köyü, şimdiki adıyla Nasreddin hoca Köyü vardır.

Hortu’da herkes bir Nasreddin Hoca torunudur. Herkes, Nasreddin hoca’dan bildiğiniz yada bilmediğiniz, duymadığınız fıkralar anlatır. Size Hoca’nın doğduğu evi, okuduğu medreseyi, imamlık ettiği camiyi gösterilerse şaşmayın. Yıkılmış, göçmüş de olsalar kerpiçleri yine aynı topraktan kesilmiş, aynı temeller üzerine bir yenisi yapılmıştır.

Kimdir Nasreddin Hoca?

Nasreddin Hoca, insanların dertlerini, umutlarını, güzelliklerini ve çirkinliklerini anlatmıştır. O bu yüzden ölümsüzlüğe ulaşmıştır.

Bir sabah Akşehir Gölü’ne yoğurt çalarken:

_ Hoca göl hiç yoğurt tutar mı diyenlere;

_Ya tutarsa cevabı bir umut ışığı gibi parlamıştır.

Yaşantımız, umutlarla güzeldir. Umudunu yitirmiş insan için dünya tatsızdır, karanlıktır.

 Alışverişten dönerken kendisine düdük ısmarlayan çocuklara verdiği cevabı hepiniz bilirsiniz:

_ Parayı veren düdüğü çalar

Bu söz ticaret hayatının değişmeyecek olan kuralı değil midir?

Hoca’nın kürsüye çıkıp da:

_ Bilenler bilmeyenlere öğretsin, sözündeki gerçek, eğitimin temelinde oturan ana sorun değil midir?

Hani şu, eşekten düştüğü zaman çevresindekilere:

_Düşmeseydim zaten inecektim, cevabındaki espri, her devirde güncelliğini sürdürür durur.

"Ye kürküm ye" fıkrasındaki gerçek, hiçbir zaman eskimemiştir.

 Nasreddin Hoca’yı bir halk filozofu olarak ölmezliğe ulaştıran, fıkralarındaki bu gerçektir.

  Nasreddin Hoca’nın köyü Hortu’da yüzler hep güleçtir. Köyün bir ucundaki evin Nasreddin Hoca’ya ait olduğunu ısrarla söylerler. Belki doğru, belki yanlıştır. Ama o evde olmazsa şu evde doğmuştur Nasreddin Hoca. Bu sokaklarda oynamış, toza bulanmıştır. Bir gün babası ile birlikte Sevrihisar’a gitmiş, Sivrihisar medreselerinde okumuştur. Bir süre Konya’da, daha sonra da Akşehir’dedir. On üçüncü yüzyılın sonlarına doğru Akşehir’de ölür. Akşehir’deki türbesine gömülür.

 Hortu, küçük bir Anadolu Köyü ama ne büyük köy böyle! Kolay mı bir Nasreddin Hoca yetiştirebilmek?

MEHMET ÖNDER

Aldı Sözü Anadolu

(Düzenleme yapılmıştır)07.Ocak.2013, Pazartesi
Bu Haber 1150 Kez Okunmuştur.

YORUMLAR Yorum Ekle Tüm Yorumlar
:: HAVA DURUMU
KONYA
:: ÜYE GİRİŞ
ePosta
Şifre
 
Yeni Üye 
:: ANKET


:: BÖLGELER
Istasyon

:: YAZARLAR
MayA
BAYRAMINIZ MÜBAREK OLA
İstasyon'da Beklerken Erdoğan Özbakır
SUÇLU KİM?
Hasan Ayna
GÜNEYDOĞU ANADOLU'YU KAYBETTİK
Ayrıntı-İdris Doğan
Oruç Kurtuluştur, Özgürlüktür
Mehmet Güleray
UNUTULMAYAN MEKENLAR VE MARKALAŞMIŞ İŞLETMELER VE ÜNLÜ İSİMLER
Ankara'dan Sesleniş - Gürşen Sevinç
AL SANA ADAY!
Ayla İbişdayı
UZAKLARDA BİR ÜLKE: PAKİSTAN
814,578 km2 - Mehmet Sürmeli
AKŞEHİR HALK EĞİTİM MERKEZİ
Turgut Acay
HEP RAHATSIZ
Ecz. Sefer Sargın
ONDÖRT MAYIS ECZACILIK GÜNÜ KUTLAMA ZAMANI MI? YOKSA GÜNÜ KURTARMA ZAMANI MI?
Ankara Mektubu - Gürcan Şevki Şeker
HER SALTANAT BİR GÜN BİTER
Yazı yorum
ÜLKEMİZDE SAĞLIK VE EĞİTİM
Önsöz - Selim Güvendik
KİRAZIN SAPI ŞİŞMANI, FİYATI ÜRETİCİYİ ZAYIFLATIR

Copyright© 2007 İstasyon Gazetesi
Yeni Mahalle Cumhuriyet Bulvarı Şelale Sitesi No: 34/A AKŞEHİR / KONYA
Haber Merkezi :+90 (332) 812 52 50 Fax: +90 (332) 812 92 97
e-mail: istasyongazetesi@yahoo.com