İstasyon Gazetesi
28.07.2014, Pazartesi
   İYİ BAYRAMLAR! -    KAYBETTİKLERİMİZ -    İKTİDAR -    Başkan Akyürek ilçe iftarlarında 100 bin kişiyle buluştu -    Şehit ve Gazi Yakınları iftarda bir araya geldi -    Konya Şeker`de 5 günlük iftar maratonu -    Fen Lisesi`nden Tıp`a 20 öğrenci -    T.C. AKŞEHİR 1. İCRA DAİRESİ -
Gündem
Ekonomi
Politika
Spor
Resmi İlanlar
Skip Navigation Links
Sinema
Seri İlanlar
Arşiv
Arama
:: EN ÇOK OKUNAN HABERLER
KAYBETTİKLERİMİZ
Fen Lisesi'nden Tıp'a 20 öğrenci
22 yıllık özlem bitti
Bayramda nöbetçi ekmek fırınları...
Ramazan'da güvenin adresi AKSEV oldu
 
:: EN SON YORUM ALAN HABERLER
Projeler yerine sorunlar görüşüldü
Barbaros Hoca Yunak Milli Eğitim Müdürlüğüne atand
REZALET
Şehrin en iyi yerinde karşılıklı atıl iki bina!
"Nasreddin Hoca'nın genleri ile oynanıyor"
 
Istasyon > Gündem

"GEREKİRSE BAŞKOMUTANA KADAR GİDECEĞİZ"


Akşehir İleri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Doğan, düzenlediği basın toplantısında Zafer Haftası kutlamalarının Akşehir'den başlatılması için, gerekirse ülkenin başkomutanına kadar gidileceğini söyledi

Akşehir İleri Gazeteciler Cemiyeti dün saat 11.30 Batı Cephesi Karargâhında "Zafer Haftası Kutlamalarının Akşehir’den başlatılması konusunda bir basın toplantısı yaptı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, İlçe Milli Eğitim şube Müdürü Sadık Köseoğlu, MHP Akşehir İlçe Başkanı Zekeriya Kanat, Ticaret Odası Genel Sekreteri Osman Çorumlu, CHP İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ayla Öztaş ve Akşehir İleri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Doğan, cemiyet yönetimi ve üyelerinin katıldığı basın toplantısına şehitlerimiz ruhuna Fatiha okunarak başlandı. İleri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Doğan’ın katılanlara teşekkür ederek başlattığı toplantıda  İdris doğan, Akşehir’in; Zafer haftası kutlamaları ile ekonomik, siyasi, ticari, sanayi alanında hak ettiği yere getirilmesini bugünün Başkomutanından beklediğini söyledi.

İdris Doğan’ın konu hakkında yaptığı açıklamalar şöyle; "  

Biz bugün, sadece bir savaşın sonucuna bakarak zaferle övünme alışkanlığını tekrarlamak için değil; o muhteşem zaferi hazırlayan azmin, inancın, aklın ve ferasetin yansıtıldığı haklı bir stratejiyi, doğru bir metodu, göz yaşartıcı bir hazırlığı paylaşmak için buradayız.

Türk’ün Anadolu’dan sökülüp atılmasının hain, meşum planın uygulamaya konduğu; bugün misak-i milli içinde bulunmayan cepheler ile Çanakkale’de büyük kayıplara uğradıktan sonra geri çekilen milletimizin o fevkalade ağır şartlarda kendi mahallesini, sokağını, evini, bağını savunmaya mecbur kaldığı bir dönem yaşanıyordu. Hüküm ve Hikmet sahibi Rabbimizin milletimiz üzerindeki lûtuf ve merhameti gerçekleşti; İstiklal Harbinde akılların kavrayamayacağı harikuladelikler yaşandı.

Neydi bunlar? Milli Meclisin Ankara’da toplanması, Türk tarihinin yetiştirdiği Mümtaz Komutanı Gazi Mustafa Kemal’in meclis tarafından ordunun başına geçirilmesi ve Kuvayi Milliye ruhunun, heyecanının yeniden uyandırılması.

Saygıdeğer arkadaşlar,

Kutsallarımızı ayaklar altına almak isteyen düşmana karşı yürütülen Milli Mücadele’de Akşehir, 9 ay 10 gün Batı Cephesi Karargâhına ev sahibi olmanın mürüvvetini yaşatmış; misafirinin izzet ve şerefine cömertliğini, fedakârlığını, yiğitliğini, mertliğini katmıştır. 1921 yılı kasım ayı ortalarında Alagöz’den Akşehir’e taşınan Batı Cephesi Karargâhı, 24 Ağustos 1922 tarihine kadar dillere destan bir titizlik ve gizlilikle hazırlık dönemini Akşehir’de geçirmiştir.

Bir şeye dikkatinizi çekmek isterim. Özellikle, Akşehir’in Batı Cephesi Karargâhı olarak seçilmesi, Büyük Taarruz öncesinde Sakarya Savaşı sırasında, Akşehir bölgesinde gönüllü piyadeler ile erlerden iki alaylı bir birlik teşkil edilerek buna ‘Mürettep Tümen’ adı verilmesi Akşehirlinin Kuvayi Milliye ruhuna sahip olmasının en büyük delili sayılmalıdır.

Kurmay Yarbay Zeki Soydemir’in kumandasındaki bu tümen, düşmana cephe gerisinde önemli tacizlerde bulunmuştur. Dağılmış kuvvetlerin düzenli orduya dönüşmesinde ve Büyük Zaferin kazanılmasında Akşehir’in sahip olduğu inanç, sarf etmiş olduğu gayret bugün bizim için elbette en büyük şereftir. Tarık Buğra ‘Küçük Ağa’ romanında bu gerçekleri bütün ayrıntılarıyla ele alır.

Batı Cephesi Komutanlığı hazırlanan plan verilen direktifler gereği olan kuvvet kaydırma tedbirlerini Yunanlıları şaşırtacak şekilde 27-29 Ekim 1921 günlerinde başlattı. O arada Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın emri ile Birinci Ordu Karargâhı Çay’a, İkinci Ordu karargâhı Bolvadin’e ve Cephe Komutanlığı Karargâhı Akşehir’e taşındı.

Asım Bey’in bizzat gelip Akşehir’in Batı Cephesi Karargâhı olarak kullanılmaya başlandığı tarih 15 Kasım 1921 tarihidir. En son Çay’da Birinci Ordudaki incelemelerini bitiren Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa’nın 19 Kasım 1921’in akşam saatlerinde Akşehir’e gelmesi ile Batı Cephesi Karargâhı tamamen Akşehir’e taşınmış oldu.

O gün Türk ordusunun konuşlanma ve kuruluş durumu şöyleydi. Baş Komutan Mustafa Kemal Paşa, Genel Kurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Başkomutanlık Karargâhı Ankara’da; Yunan taarruzuna karşı kuvvetlerini Sakarya Nehri doğusunda 7 grup halinde konuşlandıran Batı Cephesi Karargâhı da Akşehir’deydi.

Milli Meclisin yetkilendirdiği Başkomutan Gazi Mustafa Kemal, Genel Kurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak sık sık Akşehir’e gelmişler; Cephe Komutanı İsmet İnönü sürekli bu karargâhta bulunmuş ve taarruz hazırlıklarını bizzat yürütmüşlerdir. O nedenle içinde bulunduğumuz bu tarihi bina Büyük Taarruz strateji ve planların hazırlandığı ve Türk’ün makûs talihinin sona erdirildiği pek aziz, pek mübarek bir mekândır.

15 Kasım 1921 gözden kaçırılmaması, dokuz ay on gün süren cesaret, fedakârlık, izzet ve şerefin hafızlarda canlı tutulması ve bu şanlı dönemin şuuru zihinlere ve gönüllere işlenmesi için buradayız. Aziz milletimizin birliği, dirliği, esenliği için böyle günlerin öneminin ve değerinin iyi anlaşılması gerekir.

Büyük kuşku ve korkuların yaşandığı -millet mücadelesinde birbirinden çok farklı stratejilerin etkisiyle oluşturulan rüzgârın önünde pek çok samimi vatansever ve milletperverin sağa sola savrulduğu bir dönemde- Akşehir’de aklı erenler uzun görüşmeler, ciddi tartışmalar sonrasında Gazi Meclisin yanında yer alıp onun Başkomutanını destekleme kararı almıştır. Akşehirli dağılmadığı gibi, o günün çeşitli güçlerinin etkisinde kalmamış, birincisinde olduğu gibi, Türk milletinin ikinci var oluş mücadelesinde Hakkın yanında saf tutmuştur.

İstiklal Harbinin en önemli aşamasını oluşturan Büyük Taarruz hazırlığı ve bunun zaferle taçlanmasında, Akşehir’in jeopolitik konumu, ekonomik gücü, işgücü kaynağı, demiryolu hattı üzerinde bulunmasının ötesinde Akşehirlinin Kuvayi Milli’ye hareketine ve Türk ordusuna verdiği maddi ve manevi destek muhteşemdir.

Saygıdeğer Şehit ve Gazi Torunları,

Akşehir sahip olduğu sarsılmaz imanı, yüksek azim ve kararlılığını bu büyük mücadeleye katmış, o yıllarda, Arasta’da dükkânlar atölyeye çevrilerek ordunun mühimmatı, silahı ve cephanesi burada imal ve ikmal edilmiş; evlerde giysiler dikilmiş, cephede yaralananların bakım ve tedavisi burada yapılmış, ninelerimiz 24 saat boyunca gönüllü hemşirelik yaparak yaralıların tedavilerini üstlenmişlerdir.

Toplantıların ferasetle gizlilik içinde yürütülmesi, savaş hazırlıklarının düşmana fark ettirilmemesi için Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle Akşehir’de 28 Temmuz 1922’de düzenlenen futbol müsabakası meselenin başka bir yönünü ifade eder. Maç dolayısıyla Akşehir’e gelen üst düzey komutanlar bu sayede Büyük Taarruz konusunda bilgilendirilmiş; onların önerileri, öngörüleri alınarak hazırlıklarda sona gelinmişti.

15 Kasım 1921’den 24 Ağustos 1922’ye kadar geçen dokuz ay on günlük zaman zarfında, bütün yokluklara, yoksunluklara rağmen 18 piyade tümeni, 5 süvari tümeni, 8659 subay, 199.283 er,100.352 piyade tüfeği, 2025 hafif makineli tüfek, 323 top, 5282 kılıç, 198 kamyon, 33 otomobil ve ambulanstan oluşan bir ordu teşekkül ettirildi.

Akşehir Batı Cephesi Karargâhı ve onun Komutanları 24 Ağustos 1922’de büyük bir düzenlenen hatimlerle, dualarla, salalarla cepheye selametlenmiş; büyük bir sessizliğe bürünen Akşehir, bir hafta sonra tarihi Arasta’ya gelen atlının: "Savaşı biz kazandık. Zafer bizim. İzmir’e doğru gidiyoruz." müjdesiyle 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruzun zaferle taçlandığını haberini şükürle karşılamıştır.

Hakkın tesisi adına o gün Başkomutanının yanında yer alarak varını yoğunu ortaya koyan Akşehir’in; Zafer haftası kutlamaları ile ekonomik, siyasi, ticari, sanayi alanında hak ettiği yere getirilmesini severek yanında yer aldığı bugünün Başkomutanından beklediğini belirterek sözlerime son veriyorum.

İstiklal Harbini kazanan iman ve irade önünde hürmetle eğiliyor; Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet payidar kalması dua ve temennileriyle hepinize muhabbetle selamlıyorum."

Toplantının sonunda görüşler alınarak, gerekirse Türk Milletinin Başkomutanı olan Cumhurbaşkanına kadar konunun iletileceği ifade edildi.30.Ağustos.2012, Perşembe
Bu Haber 433 Kez Okunmuştur.

YORUMLAR Yorum Ekle Tüm Yorumlar
:: HAVA DURUMU
KONYA
:: ÜYE GİRİŞ
ePosta
Şifre
 
Yeni Üye 
:: ANKET


:: BÖLGELER
Istasyon

:: YAZARLAR
MayA
BAYRAMINIZ MÜBAREK OLA
İstasyon'da Beklerken Erdoğan Özbakır
SUÇLU KİM?
Hasan Ayna
GÜNEYDOĞU ANADOLU'YU KAYBETTİK
Ayrıntı-İdris Doğan
Oruç Kurtuluştur, Özgürlüktür
Mehmet Güleray
UNUTULMAYAN MEKENLAR VE MARKALAŞMIŞ İŞLETMELER VE ÜNLÜ İSİMLER
Ankara'dan Sesleniş - Gürşen Sevinç
AL SANA ADAY!
Ayla İbişdayı
UZAKLARDA BİR ÜLKE: PAKİSTAN
814,578 km2 - Mehmet Sürmeli
AKŞEHİR HALK EĞİTİM MERKEZİ
Turgut Acay
HEP RAHATSIZ
Ecz. Sefer Sargın
ONDÖRT MAYIS ECZACILIK GÜNÜ KUTLAMA ZAMANI MI? YOKSA GÜNÜ KURTARMA ZAMANI MI?
Ankara Mektubu - Gürcan Şevki Şeker
HER SALTANAT BİR GÜN BİTER
Yazı yorum
ÜLKEMİZDE SAĞLIK VE EĞİTİM
Önsöz - Selim Güvendik
KİRAZIN SAPI ŞİŞMANI, FİYATI ÜRETİCİYİ ZAYIFLATIR

Copyright© 2007 İstasyon Gazetesi
Yeni Mahalle Cumhuriyet Bulvarı Şelale Sitesi No: 34/A AKŞEHİR / KONYA
Haber Merkezi :+90 (332) 812 52 50 Fax: +90 (332) 812 92 97
e-mail: istasyongazetesi@yahoo.com