Çöken pazar hakkında rapor hazırlandı


Akşehir’de 05.01.2017 Perşembe günü yoğun kar yağışı nedeniyle çatısı çöken Perşembe Pazarı hakkında rapor hazırlandı
Bu haber 2017-01-12 01:35:07 eklenmiş ve 2379 kez görüntülenmiştir.
Akşehir Belediyesi’nde dün saat 14,00’de yapılan basın açıklamasında Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya hazırlanan rapor hakkında basın toplantısı düzenledi. Perşembe pazarındaki çökme hakkında bilgi veren Akkaya: “ Bu pazarımız 2002 yılında başlanmış 2003 yılında tamamlanmış 10 bin m2 alana sahip bununda 3 Bin136 m2 alanı kapalı olarak halka hizmet vermiştir.  3 Bin 136 m2 lik alanın 300 m2 lik bölümünde çökme meydana geldi. İlçemiz son 56 yılın en yoğun kar yağışını yaşamıştır. Biz bunu beyaz bereket olarak değerlendiriyoruz. Her rahmetin zahmeti külfeti var. Biz bundan şikayetçi değiliz. Perşembe pazarımızın üstü bu güne kadar herhangi bir çökme veya göçme eyilimi göstermemiş. Rüzgar ve kar yağışı nedeniyle kar yükünün olması çatıyı çökertmiştir. Olayda dört kişi yaralandı. Dört kişiden üçünün tedavisi ayakta yapıldı. Bir bayan hemşerimiz omuzunda kırık olduğu için özel Park Hastanemizde tedavi altına alındı. Oda bu günlerde taburcu olacak. Gerek hastane masrafları konusunda gerekse çöken pazardaki vatandaşlarımızın kayıplarını karşılama noktasında gerekli bütün raporlarımızı tuttuk. Devletimizin ilgili kurumları ve Belediyemiz kanalıyla onların zararlarını gidereceğiz. Dar gelirli vatandaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz. Türkiye’nin heryerinde bu sorunlar yaşandı. Akşehirimizde de 40’a yakın fabrika ahır gibi yerlerde çökme meydana geldi. Onlarla ilgili de belediye olarak hasar tespit çalışmalarımızı yaptık, raporları tuttuk. AFAT’a ilettik. Hamdolsunki ölümcül bir vaka olmadı. Kamyonet ve minübüsün katkıları oldu. Onlarında zararları var. O nokta da pazarcılık yapan minübüsçü ve pazarcılık yapan hemşerimize minübüs kiralayarak mağdur etmemek üzere çalışmalarımızı yaptık. AFAT ekiplerinin ifadesi ile kamyonet ve minübüsün orada bulunması yaşam alanları oluşturmada çok büyük katkısı olmuş. Olay yerine gelen sivil savunma ekipleri, Akşehir Belediyesi ekipleri, İtfaiye ekipleri ve Afat ekipleri hemen olay yerine gelerek olaya müdahale etmişlerdir. KOSKİ’mizin elinde bulunan yer altı kameralarıyla karın altında kalan canlı olup olmadığının taraması yapıldı. Pazarın tamamen kaldırılması ile ilgili elimize rapor gelince bizde pazarın kaldırılması ile ilgili işlemleri yaptık.”dedi. 
Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından hazırlanan teknik rapor şu yekilde:
Akşehir Belediye Başkanlığının 05.01.2017 tarih ve 43799784-622.31 sayılı yazısı gereği dekanlık makamının 06/01/2017-E.2503 sayılı yazı ile Akşehir ilçesi Perşembe pazarı çelik çatısında meydana gelen göçmenin araştırılması amacıyla S.Ü. Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanlığı Öğretim Elemanlarından Doç. Dr. Mehmet Kamanlı, Doç. Dr. Ali Köken, ve Yrd. Doç. Dr. Adnan Karaduman’dan oluşan teknik heyetimiz gerekli çalışmaları gerçekleştirmiştir. 
TESPİT VE YAPILAN ÇALIŞMALAR
Konya ili, Akşehir ilçesindeki Perşembe pazarının üzerini örten çelik çatı ve kolon sisteminde 05.01.2017 günü yağan yoğun kar yağışı nedeniyle lokal olarak göçme meydana gelmiştir. Heyetimizin yapı mahalinde idare tarafından kendilerine sunulan belge, proje v.b. dokümanlar üzerinde yapmış olduğu tespitler aşağıda sunulmuştur.
Göçme  olayının meydana geldiği pazar yeri Akşehir ilçe merkezinde yer almaktadır. Pazaryerlerinin yanları açık, üzeri ise çelik trapez saç panel ile kaplı vaziyette olup, çatı sistemi çelik kafes ve aşık sistemi ve bu çatıyı taşıyan çelik kolon sisteminden oluşmaktadır. Çelik kolonlar ise betonarme temel sistemine ankastre olarak mesnetlenmiştir. Karın verilen değerlerin ortalaması alınarak normal kar veya sulu kar olarak değerlendirilirse;
Normal kar olarak değerlendirilirse kar yükü 0,66x200=132 kg/m2
Sulu kar olarak değerlendirilirse kar yükü 0,66x450=297 kg/m2 olarak hesap edilir. 
Hesaplanan bu iki değerin hesaplamalarda dikkate alınan kar yükü olan 114,50 kg/m2’lik değerden %14-157 daha fazla olduğu görülmektedir. 
Yerinde yapılan incelemede kaplama sisteminin yeryer delindiği, korozyona uğradığı görülmüştür. Yine yapının kullanım ömrü de göz önünde bulundurulduğunda taşıyıcı eleman ve bağlantı elemanlarının bakımı ve detaylı incelemenin yapılmasının gerektiği, inceleme sonucunda tespit edilen olumsuzluklar giderilmesi için gerekli yenileme çalışmasının yapılması gerekmektedir.
SONUÇ VE KANAATLER VE ALINACAK TEDBİRLER
Heyetimizin yapmış olduğu tespit ve çalışmalar sonunda aşağıdaki sonuç ve kanaatlere ulaşılmıştır.
1- Perşembe pazarında meydana gelen göçmenin olay günü ve hemen öncesinde yağan yoğun kar yağışından dolayı meydana gelen yük etkisinin yapının hesaplamalarında öngörülen kar yükü değerinin üzerinde olması nedeniyle meydana geldiği, 
2- Öngörülerden daha fazla yağan kar yağışı nedeniyle oluşan etkilerin taşıyıcı sistem ve bağlantı elemanlarından aşırı zorlama oluşturduğu ve bunun sonucunda çelik kolon ile betonarme temel bağlantısını sağlayan 4 adet M22 ankraj bulonunun sınır duruma ulaşarak kopması sonucu yapının lokal olarak bir bölgesinin blok halinde göçtüğü
3- Yapının bu hali ile kullanımının can ve mal emniyeti bakımından sakıncalı olduğu, 
4- Yapıda meydana gelen göçme şekli ve göçmeye neden olan aşırı kar yağışının tekrarlayabileceği gözünde bulundurulduğunda yapıda ciddi bir güçlendirme işleminin yapılması gerektiği
5- Yapılması gereken güçlendirme çalışması ile eskiyen çatı kaplamasının yenilenmesi ve bağlantı elemanlarında (bulon, kaynak) yapılacak bakım ve yenileme çalışmaları top yekün dönüştürüldüğünde uygulama zorluğu, zaman ve maliyeti göz önünde bulundurulduğunda takdiri idareye ait olmak üzere yapının geri kalan kısmının yıkılarak yeniden daha modern bir pazar yeri inşaatının yapılmasının daha uygun olacağı sonuç ve kanaatine varmıştır.
 
Haber: Kadriye KÜÇÜKAFACAN YAYLA
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
BEN OLSAM YERİN DİBİNE GEÇERDİM.
KAHRAMAN 2017-01-13 22:25:33
Ne imiş statik hesabı yapılamamış. Yada yanlış yapılmış.
Hocam dalga mı geçiyorsunuz.
Yaklaşık 1 m kar yağma ihtimali olan bir alan.
Ha şuna desenize.
Hava muhalefeti fıtratında var diye daha kolay ve daha inandırıcı.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gündem haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
SİZİN VEKİLİNİZ KİM ?
FATİH SATILMIŞ
SALİH AKÇA
ORHAN ERDEM
BÜLENT AYCAN
İSMAİL AFŞAR
OSMAN FEDAİ
SEVİL SARGIN
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA