VİŞNE AĞAÇLARI KESİLİYOR


Kiraz ve vişne alımlarındaki fiyat tutarsızlığı Akşehir’de üreticileri çıldırttı. İlçemizde kiraz ağaçlarının ardından şimdi de vişne ağaçları kesilmeye başladı
Bu haber 2016-07-13 06:49:12 eklenmiş ve 7370 kez görüntülenmiştir.

 

 

Akşehir’de meyve üreticisinin çilesi bitmedi. Kirazın para etmemesinin ardından umutlarını vişneye bağlayan fakat vişnede de hüsran yaşayan .üreticiler tepkisini ağaçları kesmekle gösteriyor. 

  Gölçayır Mahallesi sakinlerinden üretici ve aynı zamanda meyve fidancılığı yapan Bilal Sağlam, sonunda çıldırdı ve tüm vişne ağaçlarını motorlu testere ile keserek tepkisini gösterdi.

DURUM GİDEREK KÖTÜYE GİDİYOR

Bahçesindeki vişne ve kiraz ağaçlarının dörtte üçünü kestiğini söyleyen Bilal Sağlam: “Ben çözüm olarak meyve üretiminde kısıtlama taktiği yapmaya karar verdim.  Kiraz ve Vişne ağaçlarımın 4/3’ünü keserek çözüm arayacağım çünkü; her yerde anlaşılmaz derecede meyvecilik başladı.  Pazar yok, bizim bu meyveleri değerlendirecek birliğimiz yok. Ve tesis olarak değerlendirme şansımız yok. Bu tutarsızlık bundan sonraki yıllarda daha da kötüye gider. Vişne kilo bazında bize maliyet olarak yedi yüz elli kuruşa geliyor. Alıcı ise kilosunu bin yüz kuruştan alıyor. Çiftçi şuanda tamamen zararına vişne topluyor. Düşünün kredi ile meyve zamanına kadar aldığı Ziraai ilaç, gübre ve mazot parasını bu durumda nasıl ödeyecek bekleyip göreceğiz.” dedi.

AKŞEHİR’DE ÜRETİCİLER SAHİPSİZ

İlgilileri göreve davet eden ve Akşehir ve bölgesindeki üreticilerin sahipsiz olduğunu söyleyen Bilal Sağlam: “Bizlerin fiyat ve meyve değerlendirilmesi konusunda sahiplenilmesi gerekiyor Bunun öncülüğünü yapacak olan kurum ve odalardır. İlçe Tarım ve Ziraat Odası’nın çiftçinin yanında olması gereken zaman bu zamandır. Fakat bizlerin bu sıkıntılı olduğu şu dönemde maalesef yalnız kaldığımızı görüyorsunuz.” İfadelerini kullandı. 

Haber: Ramazan SARI

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
çaresizlik...
REFİA 2016-07-15 19:07:04
yıllardır çekilen bir çiledir "hasatı yapılan meyve-sebze ve diğer ürünlerin pazarlanması" akşehirde. her sene de aynı şeyler konuşulur,yazılır. ama hasat alınır da ele birkaç kuruş geçince sanki bir daha aynı şeyler başa gelmeyecekmiş gibi kulağımızın üstüne yatarız taki bir sonraki sene aynı dertlerle yüzleşmemize kadar. birileri çıkar şunu yapalım bunu yapalım, şu olsun bu olsun diye. ama geriye bir bakın alınan bir karış yol olmamış. bu vişnede de böyle kirazda da böyle başka ürünlerde de böyle. akşehir ve çevre halkının ürünleri pazarlama ve elde ettikleri gelierler her yıl gerilerken yetkililerden kimsenin bu olaya el atmaması da ayrı bir mevzu.
bir akşehirli olarak özellikle bölgemizde her defasında iftiharla sözü edilen TORKu gibi firmaların bu kanayan yaraya merhem olmaları. ürünleri değerlendirmek ve alternatif ürünlerin işlenebileceği tesisleri kazandırmaları. bölge genelinde değişik yerlere bölgeye göre yatırımlar yapan bu tür firmaların acı çeken akşehir çiftçisine de el uzatmalarını en içten dileklerimle temenni ederim. kaldı ki akşehir OSB sinde bu tür tesisler için belediyenin de çalışmlşarı olmuştur zannındayım...
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA