BU NE YAMAN ÇELİŞKİ...


Yıllardır işsizlikten dem vurulan ilçemizde kalifiye eleman sıkıntısı olması bir girişimciyi Akşehir’e yatırım yapmaktan vazgeçirdi.
Bu haber 2015-10-21 05:16:00 eklenmiş ve 2844 kez görüntülenmiştir.

İlçemizde yatırım hazırlığı yapan ve Akşehir Organize Sanayi’de 20 bin metrekare alan tahsisi yapılan TRADİSK Traktör Diski Oto Yedek Parça San. Tic. ltd. Şti., ilçemizdeki kalifiye elaman sıkıntısı nedeniyle, iki üç gün önce yatırım yapmaktan vazgeçtiğini açıkladı. 

Akşehir Organize Sanayi’de yer tahsisi yapılan, inşaat karkas binasının bile ödemesinin yapıldığını öğrendiğimiz  TRADİSK Traktör Diski Oto Yedek Parça San. Tic. ltd. Şti.,’nin sahibi aslen Akşehirli olan Mustafa Güleroğlu’na Akşehir’de yatırımından vazgeçme sebebini sorduk. 

Akşehirli olması nedeniyle memleketine yatırım yapmak istediğini fakat Akşehir’de insan kaynakları konusunda altyapı sorununun engel teşkil ettiğini söyleyen Mustafa Güleroğlu: “Akşehir Organize Sanayi’de 20 bin metrekare alan tahsis ettirdik. Fakat Akşehir’de kalifiye eleman ve işçi sorunu olması bizi yatırımımızdan vazgeçirdi. İleriye dönük daha sıkıntılı günlere maruz kalmamak için üzüntü ile Akşehir’e yatırım yapmaktan vazgeçtim. Akşehir’in bir evladı olarak vefa borcumu ödemek isterdim ama müteşebbis bir insan olarak biz de yatırımlarımızın karşılığını almak isteriz. Akşehir’de altyapı oluşturamayacağımızı düşündüğümüz için bu yatırımı yapamadım.” ifadelerini kullandı.  

İstanbul’da Balata üretimi yapılan fabrikanın ikinci şubesi Akşehir Organize Sanayi’ye açılsaydı yaklaşık 150-200 kişiye iş istihdamı sağlanacaktı… 

AKŞEHİR ORGANİZE SANAYİ BÜYÜME RİSKİ ALTINDA

Akşehir Organize Sanayi bölgesi faaliyete geçtikten sonra ilçemizdeki büyük fabrikalarımız Akşehir Organize Sanayi bölgesine taşındı. Bunun yanında ilçemizdeki küçük sanayide bulunan bazı esnaflar da işlerini büyüterek organize sanayi bölgesine taşındı. Böylelikle ilçemizdeki fabrikalar büyüyerek, daha çok istihdam sağlanmış oldu. Fakat ilçe nüfusumuza göre bu fabrikalar ilçemizdeki iş gücü açığının önüne geçemiyor. İlçemize dışarıdan yatırımcı ve fabrikaların gelerek iş istihdamının artırılması gerekiyor. Fakat Akşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren fabrikalarımız da dahil dışarıdan gelmek isteyen yatırımcılar da  ilçemizdeki kalifiye eleman sıkıntısından dert yanıyor. Öte yandan ilçemizdeki gençler ise işsizlik nedeniyle Akşehir’den sanayi şehirlerine göç ediyor. 

MESLEKİ EĞİTİM ALAN KİŞİLERİN ÇOĞU BU ALANLARDA ÇALIŞMIYOR!

Bilindiği gibi Akşehir Mesleki Eğitim Merkezi’nde (Çıraklık Eğitim Merkezi’nde) öğrenci sayısı geçtiğimiz yıllara oranla giderek azalıyor. 

Özellikle 2000’li yıllara oranla mesleki eğitime ilginin giderek azaldığı, son iki yıldır Akşehir Mesleki Eğitim Merkezi yöneticilerinin bu yönde çalışmalarını arttırdığı, şuanda yaklaşık 200 kişiye mesleki eğitim verildiği öğrenildi. Kuaförlük, fırıncılık, aşçılık ve lokantacılık, kaynakçılık, makine, pwc gibi alanlarda mesleki eğitim verildiği, talep doğrultusunda 153 farklı alanda eğitim verilebileceği,  üç yıl eğitim alanlara ustalık veya kalfalık belgesi verildiği öğrenildi.     

Şuanda organize sanayide çalışan insanların çoğunun vasıfsız olduğu, organize çalışanlarına yönelik Mesleki Eğitim Merkezi’nce bir eğitim faaliyetinin başlatıldığı, işletme sahipleri ile görüşülerek çalışanlara eğitim verildiği ve çalışanların vasıflı hale getirilmeye çalışıldığı öğrenildi.  Bunun yanında organize sanayideki firmaların talepleri doğrultusunda Mesleki Eğitim Merkezi’nce eğitim çalışmaları da yapılabileceği açıklandı. 

Meslek Lisesi mezunlarının vasıflı eleman olarak istihdam edilebileceği fakat Meslek Liseleri’nden mezun olan öğrencilerin, eğitim aldıkları alanlar yerine başka işlerde çalışmaları nedeniyle mesleki alanda Akşehir’de yetişmiş eleman sıkıntısı yaşandığı da edindiğimiz bilgiler arasında. Meslek Liselerinden mezun olan 200 kişiden sadece 5’inin bu işte çalıştığı diğer mezunların bu mesleği seçmediği ise yine istatistikler arasında… Mesleki alanda eleman yetiştirilmesi için var olan meslek liselerinin bu alanda açığı kapatması gerekirken mezunların sanayiye ve mesleğine dönmemesi ilçemizde kalifiyeli eleman açığını daha da büyütüyor. 

Özellikle ortaokul seviyesindeki öğrencilere bir meslek eğilimi varsa bunun yollarının öğretilmesi, bu bilgilerin verilmesi ve alternatiflerin sunulması, çocukların okumasa da böyle bir alana yönelerek meslek sahibi olabileceğini anlamaları gerekiyor. Aynı zamanda uygulamalı meslek okulları arttırılarak, gerekirse Mesleki Eğitim Merkezlerine bu statü verilerek mesleki alanda oluşan açığın kapatılabileceği de bu alanda ortaya atılan çözüm görüşleri arasında…

BU İKİLEMİN ACİLEN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR

Sadece ilçemizin değil ülkemizin çok büyük bir sorunu olan kalifiye eleman sıkıntısı, ilçemizde TRADİSK gibi büyük bir fabrikanın ilçemize gelmesine engel teşkil etti. Bu gösteriyor ki Akşehir’in insan kaynakları konusunda alt yapı sorunu çözülmezse Akşehir Organize Sanayi Bölgesi, büyüme riski altında. Dışarıdan gelecek yatırımcıları ve ilçemize yatırım yapan firma sahiplerinin ilçemizden kaçmamaları ve işsizlik sorununun çözülmesi adına ilçemizde kalifiyeli eleman yetiştirilmesi konusuna çözümler üretilmesi ve acilen yeni uygulamalar başlatılması gerekiyor. 

Haber- Yorum: Keziban DOĞAN GÜN

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
eğitimsizlik
mehmet 2015-10-21 13:50:41
Bende Akşehir'li bir mühendisim. Enerji santrallerinin yapımı ve devreye alma çalışması yapıyorum. Elemana ihtiyacım olduğunda önce akşehirdeki endüstri meslek lisesinden mezun arkadaşlara yöneliyorum ama mezun olmuş olan gençlerin abiyan tabirle aklı bir karış havada olduğu ve yapmış olduğu stajlarda hiç bir şey öğrenmedikleri gün yüzüne çıkıyor. Okuldaki hocaları staj yerlerinde bizim öğrencimiz ne iş yapıyor diye denetlemiyor. Denetlemeye gittikleri yeri çay ocağı gibi görüyorlar.Staja giden öğrencilere getir götür işleri yaptırılıyor. öğrencilere mesleklerini sevmeleri gerektiği anlatılmıyor. yetmezmiş gibi çalışmanın mecburiyeti anlatılınca işten de uzaklaşıyorlar. yapmış oldukları işlerde sınıflandırma söz konusu değil. gençlerin çalıştığı yerlerde görev tanımı yok ve okulda da birşey öğrenmedikleri çok belli. maaşlar belki evet az gelebilir ama yeni kalkınacak olan bir yerde yeni kurulacak bir fabrikada maaşlar ilk etapta 2. plana atılır. yatırım yapmayı düşünen kişi veya kuruma teşekkür etmek gerekir. teveccüh etmiş kendisi. kolay yoldan para kazanmaya çalışan bir topluluk olmaktan vazgeçmek gereklidir. akşehir de zengin olan kesimlerin yaptığı gibi parayı beton ve demir yığınlarına gömdükten sonra dışarıdan yatırımcı beklemek de çok akıllıcadır!!
Mobil
Kemal 2015-10-21 11:15:05
Biraz masları yüksek tutsunlarına bak dışarda gurbetçi insanlar nasıl geliyo insanlar dışarda çalışacak kendi memleketine calisir
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA