KİRAZ BORSASI NE OLDU?


Akşehir’de adı ilçe ile özdeşleşmiş Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenen Akşehir Kirazında geçtiğimiz hasat sezonunda çiftçiler umduğunu bulamadı.
Bu haber 2015-10-13 05:06:55 eklenmiş ve 1971 kez görüntülenmiştir.

Bazı çiftçiler çareyi ağaçlarını kesmekte bulurken, bazıları öldüm fiyatına kirazını sattı, kimisi ise kirazlarını toplatmayıp dalında bıraktı. İlçemizde üreticiyi koruyan bir birlik olmayışı, borsa olmayışı gibi bir çok nedenle ilçemizde üretilen ürünler özellikle de son yıllarda değerinde satılamıyor çiftçilerimiz komisyoncuların ve aracıların elinde oyuncak oluyor. 

Akşehir ekonomisi için bu kadar önemli olan Akşehir kirazını ve üreticilerimizi korumak için ilçemizde kiraz üreticilerini bir çatı altında toplayacak, üreticilerin haklarını savunarak kirazın değerinde satmasını sağlayacak, üreticilere öncülük edecek bir birlik oluşturulması gerekiyor. Ayrıca ilçemize modern, ihracata yakışan bir Kiraz Borsası, Kiraz Alım Satım Merkezi kurulması da gerekiyor. 

Akşehir Belediyesi’nin 2015-2019 Stratejik Planı içinde “Kiraz Borsasının Kurulması çalışmalarını Yapmak ve çalışmaların 2015 Yılı Sonuna Kadar Tamamlanması” ifadeleri yer alıyordu. 

2015 yılının sonlarına geldiğimizi yetkililere hatırlatır, kiraz üreticilerinin bu yılki düştükleri duruma önümüzdeki yıllarda düşmemeleri için gerekli araştırma ve çalışmaların yapılmasını diliyoruz. 

Haber: Kadriye KÜÇÜKAFACAN YAYLA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA