KOP İle Kiraz Bahçeleri GençleşiyorBu haber 2019-11-06 10:53:41 eklenmiş ve 940 kez görüntülenmiştir.
Akşehir İlçe Tarım Müdürlüğü yaptığığ basın açıklamasında :Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı' nın  "KOP Kırsal Kalkınma Programı" kapsamında başvurduğumuz "KOP İle Kiraz Bahçeleri Gençleşiyor" Projemiz, program amaç ve öncelikleri ile ilgisi, önerilen metodolojinin kalitesi ve geçerliliği, projenin destek sonrası sürdürülebilirliği ile projenin bütçe ve maliyet etkinliği yanında bölgesel öncelikler de dikkate alınarak; Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı' nın Danışman Öğretim Üyelerinin ve Başkanlık bünyesinde bulunan uzmanlarının katılımı ile oluşturulan değerlendirme kurulu tarafından incelenmiş ve desteklenmeye hak kazanan projeler arasında yer almıştır. Projemiz ile İlçemize büyük bir ekonomik yatırım sağlanacak olup bu proje daha önce İlçemizde 200 dekar alanda uygulanan projenin devamı ve daha kapsamlı bir şeklidir.
Bitkisel üretimde toprak ve su kaynaklarının etkin ve sürdürülebilir kullanımının sağlanmasına yönelik eğitim ve yayım faaliyetleri kapsamında, yaşlı ve ekonomik olarak verimi azalmış kiraz bahçelerinin gençleştirilmesi ile ihracata uygun meyve üretiminin devam etmesi temel hedef olan projemizde, 40-50 yaşlarında olan verimden düşmüş, ekonomik kazanç getirmeyen kiraz bahçelerin sökülüp tekrardan bahçe kurulması aşamasında çiftçilerimize maddi destek sağlamak temel hedef olarak alınmaktadır. 
1960’lı yıllarda bölge çiftçisi ile “Napolyon Kirazı” olarak tanışan Akşehir Kirazı®  o yıllardan günümüze kadar yetiştiricilik alanı artarak gelmiştir. Afyonkarahisar’ın doğusunda Eber Kasabasından başlayarak Konya’nın batısında Akşehir’ inde dahil olduğu 45-50 kilometrelik bir hat üzerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Dünyanın en kaliteli kirazı olarak bilinen ve bölgemizde yetiştirilen Akşehir Kirazı®’nın büyük bir kısmı başta AB ülkeleri olmak üzere Rusya’ya ihraç edilmektedir.
Akşehir ve Eber Gölleri ile Sultan Dağları arasında kalan bölgede göllerin etkisiyle oluşan nem, gece ve gündüz sıcaklık farklarının olumlu etkisiyle birleşip, dağ ile göl arasında sıkışarak lodos ve poyrazın sert etkisini azaltır. Bu etki karasal iklimden farklı olarak doğal bir mikroklima oluşturur. Bu mikroklima; ekonomik değeri yüksek, pazarda tutulan, şeker-asit dengesi olarak benzeri bulunmayan Akşehir Kirazının yetişmesinin en önemli faktörüdür. 
Akşehir Kirazı’ nın benzer sinonimleri farklı bölgelerde farklı isimlerle (0900 Ziraat, Napolyon, Dalbastı)  yetiştirilebildiği halde, bölgemizde yetiştirilenler daha dayanıklı, gevrek, sulu, kendine has aroması, farklı lezzeti ve belirgin renk tonu sebebi ile Türk Patent Enstitüsünce tescillenmiş ve tescil 11.04.2004 tarih ve 25430 sayılı Resmi Gazetede 11.04.2004-75 Tescil Numarası ile yayımlanmıştır.
Ticari açıdan dünya çapında geçerli bir sertifikaya sahip olması ile birlikte Akşehir Kirazı ekonomik açıdan daha da değer kazanmıştır. Yeni bahçe tesisinde, istenilen özelliklerde çeşit temininde yaşanan zorluklar, bulunan çeşitlerin bölge dışında yetiştirilmiş olmasından kaynaklı adaptasyon problemleri ve ekonomik olarak verim vermeye başlayıncaya kadar geçen süre mevcut yaşlı bahçelerin gençleştirilmesinde çiftçinin önündeki en büyük engeller olarak göze çarpmaktadır.
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Tarım haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.8482 6.8757
Euro 7.7634 7.7945
Sterlin 8.6439 8.7081
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA