“Diş Beyazlatma” Nedir ?


Günümüz diş hekimliğinin ilgi çeken yeniliklerinden biri olan ‘ Diş Beyazlatma ‘ hakkında Akşehir Özel Parkhayat Hastanesi Diş Hekimi Hakan Bayraktutan ile konuştuk.
Bu haber 2019-09-11 05:46:34 eklenmiş ve 1594 kez görüntülenmiştir.
Diş Beyazlatma işlemleri , diş temizliği ile aynı şey midir?Hayır. Detertraj olarak adlandırdığımız diş temizliği , dişler üzerinde biriken diş taşları , bakteri plağı ve çay , kahve , sigara gibi dışsal nedenlerin sebep  olduğu lekelenmelerin giderilmesi işlemidir. Bu işlem sonunda hastalar daha temiz bir ağza ve kendi doğal diş renkeri ne ise ona kavuşurlar. 
Temizlik işleminden sonra  . doğal renk tonunu beğenmeyip daha açık tonda  beyaz dişere kavuşmak isteyen hastalar için ise Bleching adını verdiğimiz Diş Beyazlatma işlemlerini başlatıyoruz.Beyazlatma işlemlerinde neler  yapılıyor?Önce diş temizliği yapıyoruz. Sonra  ev ya da ofis tipi beyazlatma seçeneklerinden hangisin hasta için uygun olduğuna karar veriyoruz.Ofis tipi uygulamalar daha az zaman alıyor. Hasta diş hekimi koltuğu  başında  her biri yaklaşık 30 dakikadan üç dört seans geçirir. Bu avantajına karşın kullanılan jelin yüksek  konsantrasyonda olması dişetleri ve dişler üzerinde hassasiyet oluşturma riskini artırır.Ev tipi beyazlatma yaklaşık iki hafta sürer. Hasta beyazlatma  jelini kendisi için hazırladığımız plaklar içine sürerek  günlük  1 – 5 saat boyunca ağzında tutar. Jelin yoğunluğu daha düşük olduğu için hassasiyet oluşturma riski de düşüktür.Sürecin sonunda her hasta hayallerindeki  süt gibi beyaz  dişlere kavuşabiliyor mu?Beyazlatma işlemlerini yerine getirirken her hastada aynı protokolü uygularız Sonucun başarısı anlamında uygulamaya yönelik hiçbir farklılık söz konusu değildir.Ancak hastanın tüketim alışkanlıkları , oral hijyen bilinci , amaca yönelik motivasyon düzeyinde farklılıklar gibi hastaya bağlı faktörlere  ya da Tükürük  muhteviyatı , tamponlama kapasitesi , dişerin mine kalınlığı , yüzey pürüzlülüğü gibi ağız içi dokusal faktörlere bağlı değişiklikler Beyazlatma işlemlerinin sonucuna olumlu ya da olumsuz yönde etki eder. Diş beyazlatma işlemleri her hastaya uygulanabiliyor mu?Hayır.  Sigara ve kahve bağımlılığında , gebelikte ,  süt veren annelerde ,  çürük dişler üzerine , ileri düzeyde dişeti iltahabı ya da dişeti çekilmeleri  varsa , süt dişleri üzerine beyazlatma yapılmaz. İnternet ya da piyasada reklamlarını gördüğümüz  diş beyazlatma ürünleri hakkında düşünceleriniz.Halkımızın bu tür ürünlere karşı temkinli olmalarını ve ilgili hususta  diş hekimlerinin yardımına başvurmalarını tavsiye ediyorum. HABER MERKEZİ
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.9285 6.9563
Euro 8.1619 8.1946
Sterlin 9.0320 9.0991
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA