628 ÖĞRENCİ AKŞEHİR’E YERLEŞTİ


Dün açıklanan üniversite yerleştirme sonuçlarına göre ilçemizde eğitim veren okullara toplamda 628 öğrenci yerleştirildi. Bazı okullarda boş kontenjanlar bulunurken, Akşehir’e gelecek kesin öğrenci sayısı kayıtlardan sonra netlik kazanacak
Bu haber 2019-08-07 05:37:18 eklenmiş ve 3074 kez görüntülenmiştir.

 2019  tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Dün üniversite yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Yerleştirme sonuçlarına göre ilçemizde eğitim veren Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümüne 40 kontenjandan 41 kişi, Maliye bölümüne 80 kontenjandan 82 kişi yerleştirildi. Akşehir Kadir Yallagöz Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümüne 60 kontenjandan 60 kişi, Hemşirelik bölümüne ise 80 kontenjandan 80 kişi yerleştirildi. 

40 kişilik kontenjan bulunan Akşehir Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü 3 kişinin yerleştirilmesi şaşırtırken, aynı okulun Makine Mühendisliği bölümüne 60 kontenjandan 62 kişi yerleştirildi. İlçemizde iki yıllık eğitim veren Selçuk Üniversitesi Akşehir Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Bölümüne 70 kontenjandan 72 kişi, İşletme Yönetimi Bölümüne 40 kontenjandan 26 kişi, Maliye bölümüne 85 kontenjandan 88 kişi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümüne 40 kontenjandan 41 kişi, Turist Rehberliği Bölümüne 50 kontenjandan 33 kişi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümüne 25 kontenjandan 26 kişi, Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümüne 25 kontenjandan 14 kişi yerleştirildi. 
 
ÜNİVERSİTE KAYIT İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?
YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için  belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.
 
YKS EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?
Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Ek yerleştirme tarihleri ÖSYM tarafından duyurulacak.
Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak.
Haber: Keziban DOĞAN GÜN
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Eğitim haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.7532 5.7763
Euro 6.3350 6.3604
Sterlin 7.3796 7.4344
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA