SERALARDA BİYOLOJİK MÜCADELE BAŞARIYA ULAŞTI


Akşehir’e bağlı Karahüyük Mahallesi’nde serada ilk kez Biyolojik Mücadele yapılarak başarıya ulaşıldı
Bu haber 2019-08-06 05:27:46 eklenmiş ve 976 kez görüntülenmiştir.

Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde Akşehir ve Beyşehir İlçe Müdürlüklerince yürütülen KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Programı kapsamında desteklenen “ Doğal Denge ve İnsan Sağlığı İçin; Biyolojik Mücadele Projesi” çerçevesinde Akşehir ve Beyşehir İlçelerinde toplam 25 dekarlık alanda çiftçi şartlarında Konya’da ilk defa “ Biyolojik Mücadele yapılan Proje örneğinin açılışı dün düzenlenen program ile İlçemiz Karahüyük Mahallesi’nde gerçekleştirildi.Programa İlçe Belediye Başkanı Salih Akkaya,İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emre Çapan,İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Yugan,Şube müdürleri,İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bahri Karaman,Ziraat Odası Başkanı Aziz Bingül ve davetliler ile çiftçiler katıldı. Açılış öncesi Saygı duruşu ve İstiklal marşı okundu. Daha sonra Karahüyük Kooperatif Başkanı ve Sera sorumlusu Yalçın Özkan konuşma yaptı. Özkan; “Biz bunun örneğini Yalvaçlı üreticilerden aldık ve başladık. Gördüğünüz gibi bu konuda ne kadar başarılı olduğumuzu Akşehir çevresinde Karahüyük çiftçileri olarak kanıtlamış olduk. Bize bu konuda gereken destekleri veren İl ve İlçe Tarım müdürlüklerine çok teşekkür ediyoruz. Son çalışmamız olan ve Karahüyük’te ikincisini kutlayacağımız Biyolojik Mücadele kapsamındaki seramızı sizlerle açarak hizmete sokacağız.” dedi.   

Daha sonra İlçe Tarım Müdürü Bahri Karaman Akşehir ve çevresinin seracılıktaki önemine ve her geçen gün artan taleplere destek verdiklerini ifade etti. İl Tarım Müdür Yardımcısı Mehmet Yuga, Akşehir ve Beyşehir için İl Müdürlüğü olarak desteklerine devam ettiklerini ifade ederek, bu projenin önemine dikkat çekti. 
Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; Akşehir ve yöremizde hızla gelişen seracılık sektörünün gurur verici olduğunu ifade ederek, “Bölgemizde yaklaşık yüz dekara yakın seracılık işi ile uğraşan çiftçilerimiz var.” dedi. 
Son olarak Projenin amacını belirten konuşmayı proje çalışanları adına Ziraat Mühendisi tarafından sunuldu. Konuşmada,  “Projenin temel amacı, tarım alanlarında gerek kalite, gerekse üretim miktarında kayıp oluşturan zararlılara karşı, kimyasal ilaç kullanmadan mücadele etmektir. Zararlılar ile mücadele de ajan böcekler kullanılmaktadır. Kullanılan ajan böcekler sadece belirli tür bir böcekler ile mücadele kullanılmakta olup doğaya, çevreye ve tarımsal ürünlere karşı herhangi bir etkileri bulunmamaktadır.
Kimyasal mücadeleye alternatif olan biyolojik mücadele çevreye dost bir yöntem olmakla birlikte aynı zamanda tarım ve ekonomiye önemli katkılarda bulunuyor. Biyolojik mücadele kapsamında bitki zararlıları yine doğal düşmanları böcekler tarafından bertaraf edilebiliyor. Bu mücadele sadece faydalı böceklerin üretilip salınması değil, doğada mevcut olan faydalı organizmaların korunmasını şeklinde de yapılabilmektedir. Ajan böcek kullanımı ile kimyasal ilaçların insan, çevre ve doğaya karşı olan olumsuz etkileri bertaraf edilebildiği gibi kimi zaman ihracatta pestisit kalıntısı nedeni ile yaşanan sorunlara da çözüm getiriliyor” denildi. 
Daha sonra proje kapsamında“DOMATES yetiştiriciliğinde hiçbir Kimyasal mücadele yapılmadan üretim aşamasına gelinmiş olan bir ilkin  tanıtımı ve anlatımı yapıldı. Tanıtımdan sonra katılımcılar yemek ikramı yapıldı. Yemek ikramı sonrası domates sera açılışı ve tanıtımı yapılarak ziyaretçilere tanıtıldı. 
Haber:  Ramazan SARI
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Tarım haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.7532 5.7763
Euro 6.3350 6.3604
Sterlin 7.3796 7.4344
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA