ÜRETİCİYE VİŞNE ŞOKU


İlçemizde vişnenin işçilik, nakliye, ilaçlama, gübreleme, çapalama maliyetleri 2.07 TL olarak belirlenmişken vişne fiyatlarının 1.80 TL altına düşmesi üreticiyi çileden çıkardı
Bu haber 2019-07-10 05:48:51 eklenmiş ve 2003 kez görüntülenmiştir.

Hafta başında bölgemiz Sebze ve Meyve hallerinde başlayan vişne alımları dün itibari iledurma noktasına geldi. Vişne alımı yapan firmalar açılış günü başlattıkları alış fiyatını yarı fiyata çekmeleri bölgemizdeki çiftçilerimizi harekete geçirdi. Sezon açılışını 3.00 TL ile 3.50 TL’den başlatan firmalar dünden itibaren Vişne alımlarını 1.80 TL’ye çekmeleri büyük tepkilere yol açtı. Vişne toplamanın maliyetleri karşılamadığını belirten üreteciler vişne toplama işlerine ara verdi. 

Akşehir Ziraat Odası Başkanı Aziz Bingül yaptığı araştırma ile çiftçilerimize destek vermek için Sebze ve Meyve Hallerini dolaştı. Sosyal medya üzerinden ÇİFTÇİLER ADINA TEŞEKKÜR! başlıklı yazı yayımlayan Birgül açıklamasında: “* Değerli Tarım Kredi Kooperatifi Yetkilileri bilmeden masa başında alınmış olan maliyetin altında vişneyi çiftçiden 1,75 aldığınız için TEŞEKKÜR Ederim.
* Zaten Çiftçi ve üyelerinize yaptığınız satışlar ve krediler ile sizin yaşamınızı sürdürerek ayakta kaldığınızı unutmadığınız için TEŞEKKÜR Ederim.
* Piyasada Şoklama , Sofralık ve Reçellik Vişneyi 3,00’den 2,50’ye düşmesine sebep olduğunuz için TEŞEKKÜR Ederim.
* Kooperatiflerin kar gözetmediği ortakların çıkarlarına çalıştığını sanıyordum. Ortaklarınızı isteyerek zarara uğrattığınızı bize öğrettiğiniz için TEŞEKKÜR Ederim.
* Fabrikalara tek elden mal temin ederek rekabeti kaldırıp çiftçilerin Vişne ağaçlarını keserek odun yapmalarına sebep olduğunuz için TEŞEKKÜR Ederim.
*Eğer çiftçi ayakta kalmaz üretemezse Türkiye aç kalacağını bildiğiniz için ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR Ederim.” ifadelerine yer verdi. 
Fiyatlardaki düşüşün sebebinin Tarım ve Kredi Kooperatiflerince yapılacak olan alımlardan kaynaklandığını belirten Aziz Bingül: “Bu durumu öğrenince hal esnaflarını dünden itibaren ziyaret ederek Tarım Kredi Kooperatifleri Tedarik Daire Başkanlığınca Vişnenin kilosu 1.80 TL’den alınmasına bir anlam veremedik. Vişnenin üreticimize maliyeti işçilik, nakliye, ilaçlama, gübreleme, çapalama  derken 2.07 TL’yi buluyor. Fiyatları bu rakamın altına çekmek çiftçiye zulümdür. Bununla ilgili olarak Çiftçi ve üreticilerimize destek vereceğiz. Yapılan fiyat düşüşüne kesinlikle karşıyız Akşehir Ziraat Odası Başkanı olarak bölgemizde yaşanan bu durumla ilgili gerekli yazışmayı” Türkiye Ziraat Odaları Birliği Teknik Hizmetler Kurulu Başkanlığına” yazılı olarak bildirdik. Akşehir Ziraat Odası olarak üzerimize düşeni yapacağız.” dedi. 
Haber: Ramazan SARI
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Yazıklar olsun.
Necati 2019-07-10 22:25:47
Evlatlarınızın boğazından nasıl geçireceksiniz o lokmaları ey alıcılar? Teşekkür ederiz. Hadiste yer alan emekçilerin alnının teri kurumadan hakkını verdiğiniz için(!). Öte tarafı da var, üç beş sene sonrası da. Kapınıza kilidi vurduğunuzda yediğiniz hakları ve haltları hatırlarsınız. Allah üreticiyi destekleyen devlet versin inşallah. Bu firmalara karşı Akşehir ve Afyon ilçeleri belediye başkanlarının, odalarının ve diğer muhatapların harekete geçmesi lazım. Verdikleri rakamlar küfreder gibi! Bölgemizde bir daha ticaret yapmaları engellensin.
bir vişne daha
ali sakarya 2019-07-10 14:49:30
bir vişne üreticisi olarak 1,80 ne demek bedava verelim daha iyi
ilaçlama ,toplama,budama vs. bunlar ne kadar ücret olmuş yöneticilerin haberi var mı ??adamların dünyadan haberi yok..
çiftçi ne yapsın tek gelir kaynağı vişne üreticiyi destekleme sözleri havada kaldı.
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Tarım haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.7672 5.7903
Euro 6.4113 6.4370
Sterlin 7.4048 7.4598
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA