“Akşehir’e verdiğimiz sözlerimizin arkasındayız”


60. Uluslar arası Nasreddin Hoca Şenliklerine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “17 yıldır Akşehirli hemşerilerimiz hep bizim yanımızda oldunuz. Bizden desteğinizi esirgemediniz. Allah hepinizden razı olsun. Bizde Akşehir’e verdiğimiz sözlerimizin arkasındayız.” dedi.
Bu haber 2019-07-05 21:37:56 eklenmiş ve 2399 kez görüntülenmiştir.
Bu yıl 60’sını gerçekleştirdiğimiz şenliklerimizin resmi açılış töreni Nasreddin Hoca Meydanı’nda dün akşam saatlerinde gerçekleştirildi. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marş’ımızın okunması ile başlayan programda mesajlar okundu ve Akşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösteri yaptı. 
Daha sonra İzmir halk oyunları ekibi sahne aldı. Ardından Konya Olgunlaşma Enstitüsü, Tarihin Işığında Nasreddin Hoca' müzikal gösterisiyle Selçuklu motif ve desenlerden esinlenerek tasarlanan kıyafetler ve Selçuklu motiflerinden oluşan deri ve keçe ürünlerini sergiledi. 
Ardından programın protokol konuşma bölümlerine geçildi. İlk olarak Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği üyesi Osman Bacılı, daha sonra Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya konuşma yaptı. Yıl boyunca Nasreddin hoca ile ilgili yapılan etkinlikler hakkında bilgi veren Başkan Akkaya konuşmasında katılımcılara ve şenliğe katkı sağlayan kurum, kuruluş ve firmalara teşekkür etti. 
Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk de bir konuşma yaparak, Nasreddin Hoca festivaline katılan herkese teşekkür etti ve Nasreddin Hoca festivalinin Akşehir’in tanıtımına büyük katkılar sağlayacağına inandığını ifade etti.  
Daha sonra konuşma yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise Konya’nın 31 ilçesinde birbirinden değerli alim ve ulemayı andıklarını, Nasreddin Hoca’nın da bu alimlerin en önemlilerinden olduğunu ifade ederek, “Derin kültürümüzün en önemli miraslarından olan Nasreddin Hoca’yı anmayı amaçlayan şenliğimizin hayırlar getirmesini diliyorum. Akşehir’de böyle bir organizasyonda olmaktan mutluluk duyuyoruz. 31 ilçemizde birbirinden değerli âlim ve ulemayı anıyoruz. Nasreddin Hocamız da bu âlimlerin en önemlilerindendir. Yüzlerce yıl gönüllerde yaşayan Nasreddin Hocayı rahmetle anıyoruz, hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.” dedi. 
 
“NASREDDİN 
HOCANIN 
NÜKTELERİNE ÇOK İHTİYAÇ VAR”
Törende konuşma yapan Konya Milletvekili Orhan Erdem, öncelikle törene katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür ederek, “Öncelikle bu yıl Nasreddin Hocamızı canlandıran Şoray beye teşekkür ediyoruz. Zaten gönüllerde taht kuran biri Nasreddin Hoca ya da çok yakıştı. Değerli hemşerilerim Nasreddin Hoca bizim için, ülkemiz için kültürümüz için değerli, Nasreddin Hoca’nın o güzel nüktelerine çok ihtiyaç var. Güçlü bir Türkiye ve başımızda değerli bir Cumhurbaşkanı var.  Güçlü bir hükümetimiz var. Allahın izni ile her şeyin üstesinden geleceğiz. Davetimize katılarak bizi kırmayan bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Bölge olarak çevre bakanı olması çok büyük imkan veriyor bizlere. Genel müdürlerimizle burada yapacağımız toplantılar var. Akşehir gölü için, çevredeki sıkıntılar için belki vereceğiniz kanun tekliflerinde size ihtiyacımız var.  Güzel ve hayırlı bir şenlik olmasını diliyor. Saygılar sunuyorum.” ifadelerini kullandı. 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Halkın Partisi Mağusa Milletvekili Dr. Hasan Topal, ise konuşmasında “Ana vatan Türkiye’nin yavru vatan Kıbrıs’tan hepinize selam, sevgi ve saygılar getirdim. Yavru vatan diyorum ama aslında orası da ana vatandır. İçinden geçtiğimiz şu süreçte oranın varlığı Türk devleti için çok önemlidir. Nasreddin Hoca’nın yaşadığı bu topraklarda olmaktan, çok büyük bahtiyarlık duymaktayım. Nasreddin Hocalar, Mevlanalar bizim yetiştirdiğimiz değerlerdir. Ben bu kültürün bir parçası olmaktan çok büyük bir gurur duymaktayım.” dedi.  
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta ise konuşmasında , “Bu yıl 60.’sını gerçekleştirdiğimiz Nasreddin Hoca Şenlikleri programında emeği geçen, katılan tüm kuruluşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Nasreddin hocamız fikirleri ile düşünceleri ile hala günümüze ve sözlü kültürümüze ışık tutar. Nasreddin Hoca hakikatlere ince deyinmeleri ile hem düşündürmüş hem de güldürmüştür. Nasreddin hocamızı anlamak anlatmak ve nesilden nesile aktarmak hepimizin sorumluluğudur. Hocamızın emanetini bu şehrimizden dünyaya ulaştırmaya devam ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.  
Konya Valisi Cüneyt Orhan Toprak ise konuşmasında , “Bu yıl 60. sını düzenlediğimiz Nasreddin Hoca anma şenliklerine hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Şiirin, edebiyatın sanatın kültürün mizahın merkezi Kadim şehir Konya’nın ilçesi Akşehir’de olmanın gururunu yaşıyorum. Gönüllerde önemli yerler edinen Nasreddin Hocamızı sizlerle birlikte anmak bizler için ayrı bir gururdur. Akşehirli ne kadar önemli bir alime sahip olduklarının farkındalar. Bu gün o heyecanı yaşıyorlar. Şoray uzun bey bizimde yıllardır takdir ettiğimiz, günümüzün Nasreddin hocanın devamı diyebileceğimiz milli manevi değerlere bağlı, kendisine teşekkür ediyorum. Sayın bakanımıza bizi şereflendirdiği için şükranlarımı sunuyorum.” dedi.  
“AKŞEHİR’İMİZİ 
MARKA ŞEHİR 
HALİNE GETİRECEK ÇALIŞMALARIMIZ BİR BİR SÜRECEK” 
 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum törende yaptığı konuşmada, “Konyamız büyük ulu bir şehir. Konya ilim ve medeniyet kültür şehridir. Memleketim baba ocağım Konya’nın her yeri güzel ama Akşehir’imiz de ayrı bir güzeldir. Akşehir medeniyetimizin sesi Konya’mızın cennet misali bahçesidir. Bu güzel etkinliğimizi organize eden Akşehir Belediye Başkanımız ve kaymakamımıza da teşekkür ediyorum. Nsreddin hocamızı da hayırla yad ediyorum.”dedi.  
Sadece şehirlerdeki o kültürel mirası değil sözlü miraslarımızı da gelecek nesillere aktarmak gibi bir sorumluluğumuz olduğunu ifade eden Bakan Kurum, “Kıymetli hemşerilerimiz Anadolu’nun bilgeliğinin en güzel örneklerinden biri de Nasreddin Hocamızdır. O öğretici bir bilgedir. Bazen bindiği dalı keserek, bazen eşeğe ters binerek insanlara anlamlı dersler verdi. Hocamız her zaman sözün olduğu ortamda sözümüze zenginlik kattı. Göle maya çaldık hep birlikte., göle maya çalmak bir umuttur. Önümüze çıkacak olan engellerin aşılması, imkânsız mümkün kılmaktır. Nasreddin hocamızın yüzyıllar öncesi bu göle çaldığı maya zaten tutmuştu. Dünya şve sevgiyi ve kardeşliği taşıyan Türkiye Cumhuriyeti oldu. Biz inşallah o maya ile birlik ve beraberlik içinde 2023’ün 2053’ün 2071 in Türkiye’si için el birliği içinde ülkemizin elli yılını yüz yılını inşa etmeye çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı. 
OTOGAR VE PAZAR SÖZÜ VERDİ
Akşehir’e verilen sözlerin yerine getirileceğini söyleyen Bakan Kurum, “Akşehir’e sizlere verdiğimiz sözler oldu. Bu sözleri yerine getirmek için çalışmamızı sürdürüyoruz. 17 yıldır Akşehirli hemşerilerim hep bizim yanımızda oldunuz. Bizden desteğinizi esirgemediniz. Allah hepinizden razı olsun. Bizde Akşehir’e verdiğimiz sözlerimizin arkasındayız. Bu sözlerden ikisinin otogar ve kapalı Pazar inşaatının projelendirme çalışmalarımız devam ediyor. Şimdiden pazarımız otogarımız Akşehir’imize hayırlı uğurlu olsun. Diğer taraftan sokak sağlıklaştırma projemizi gerçekleştiriyoruz. Buna ilişkin süreç hızlı bir şekilde devam ediyor.” dedi. 
Akşehir’deki toplu konut projesine de değinen Bakan Kurum, “Sosyal konut ihtiyacını biliyoruz. Arsa tespiti yapıyoruz en hızlı bir şekilde sosyal konut projesini başlatacağız. Sayın başkanımız bu sorunları bize ileterek çözüm bulmaya gayret gösteriyor. Akşehir gölü için de gölümüzü koruyacak ve vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek bir şekilde çalışacağız. Akşehir’imizi marka şehir haline getirecek çalışmalarımız bir bir sürecek.” İfadelerini kullandı. 
 
“GÜNÜMÜZÜN 
FİLLERİ 
PROTOKOLUN UZUN KONUŞMALARI”
Temsili Nasreddin Hoca Şoray Uzun ise protokol konuşmalarının uzun olmasına gönderme yaparak, “Buraya çok kalabalık geldik, şimdi oldukça azaldık. Buradan da günümüzün fillerinin uzun protokol konuşmaları olduğunu tespit ediyoruz. Ben de hoca Nasreddin’in torunuyum. Hayatımın en özel, en onurlu anlarından bir tanesi emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu göle maya çalma meselesi bugün çok konuşuldu. Biz beyler çapadanak yoğurdu attık suya, sonra aramızdaki iki hanımefendi yoğurdun nasıl maya çalınması gerektiğini gösterdiler. Hocamız değil de eşi o çalsaydı belki de tutacaktı göl maya. Bu şenlikler hayırlı olsun, keyfini çıkarın. Bunu altı kuşak önceden bir Akşehirli olarak hocanın torunu olarak söylüyorum. Göle maya çalmak umuttur, umut da en kıymetli şeydir. Umudunuzu daim tutun, göle maya çalmaya devam edin, bindiğiniz dalı kesmeyin, eşeğe ters binmeyi hocaya bırakın.” Dedi. 
Konuşmaların ardından Temsili Nasreddin Hoca Şoray Uzun’a Altın Eşek Nasreddin Hoca onur ödülünü, Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum verdi. 
Ödül töreni ve toplu fotoğraf çekimi ile tören sona erdi. 
Haber: Ramazan SARI
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gündem haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.5292 7.5593
Euro 8.9232 8.9590
Sterlin 9.7533 9.8257
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA