18 Mayıs Müzeler Günü Açıklaması


Akşehir Müze Müdür Vekili Sevcan Karapıçak, 18 Mayıs Müzeler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.
Bu haber 2019-05-18 05:40:09 eklenmiş ve 500 kez görüntülenmiştir.
Sevcan Karapıçak yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Müzeler Günü” dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla Milletlerarası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından tüm dünyada her yıl 18 Mayıs tarihinde kutlanmaktadır.
Müzeler, toplumun geçmişini yansıtan ve bugünün gelecek için korunduğu kurumlardır. Günümüz müzeleri, toplumun geçmişini yansıtan ve geleceğini biçimleyen, öğeleri araştıran – toplayan, koruyan, sergileyen, belgeleyen, yaşatan ve yaygın eğitim kurumları olarak, öncelikle toplumun geçmiş değerlerinin korunmasını sağlar. Yine bu birikimi sergiler, açıklarken insanlığın oluşmuş ve oluşmaktaki düşünce gücüne ışık tutar.  
Tarihsel dokuları ve müzeler şehirlerin kültürel değerlerini tanıtan teşhir mekânlarıdır. Tarihsel dokusunu korumayan ve müzesi olmayan bir şehir, tarihle bağlarını koparmış, köküne ve kimliğine sahip çıkmayan bir şehir demektir.
Hafta nedeniyle amacımız; Yeryüzündeki eserlerin, yarıya yakın kısmına sahip Anadolu’muzdaki, kültür varlıklarımızı korumak, gelecek kuşaklara aktarabilmek için gerekli çalışmaları yapmak, müze ve eserlerimize halkımızı yakın kılmak, ulusumuzun kültür ve tarih bilgisini artırmak, bu değerlerimizi sevdirip sahip çıkılmasını sağlamaktır.
Toplumda koruma bilincinin gelişmesi kültür bilincinin yaygınlaşması ile paralel gitmektedir. Kültür bilinci kavramı; bireyin, insanlığın ve üyesi bulunduğu milletin tarihsel süreç içinde ürettiği kültürel değerleri öğrenmesi, kavraması, bu bilgileri kendisi ve çevresini tanımada kullanabilmesi ve yeniden yaratması anlamını içerir. Bu, kültür varlıklarına saygıyı ve koruma bilincini de beraberinde getirir. Yani her vatandaş, çevresinde bulunan kültür varlıklarını görmeli, tanımalı ve onlarla bir etkileşim içinde olmalıdır. Burada öncü güç müzelerdir.
Kültürel bir değişim, kültürlerin zenginleştirilmesi ve topluluklar arası karşılıklı anlayış, işbirliği ve barış olduğu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla müzelerin etkinlik ve aktivitelerini tanıtmalarına fırsat sağlayan Uluslararası Müze Günü (IMD), 1977 yılından beri her yıl bir tema ile kutlanmaktadır. 
Bu yılın teması;  “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği” olarak belirlendi.
Bu çaba ile her yıl olduğu gibi bu yılda ilçemizde, Müzeler Günü 18 Mayıs tarihinde kutlanılacaktır. Tüm yıl boyunca, ilçemizdeki Batı Cephesi Karargâhı Müzesi ve Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi gezilebilmektedir. İlçemiz okulları öğrencilerine rehberli geziler, ilkokul ve okul öncesi gruplarına deneysel Arkeoloji yoluyla Müze bahçesinde oluşturduğumuz kazı alanında arkeolojik kazı aşamalarını göstermek, eserlerin müzelere geliş serüvenini birebir görerek aktif katılımla öğrenmeleri amaçlanmaktadır.  Ayrıca ilçemizdeki Bakanlığımıza bağlı üçüncü müze olan Taş Medrese, Taş Eserler Müzesinin halen restorasyonu devam etmekte olup, tamamlanınca halkımızın ziyaretine açılacaktır.”
HABER MERKEZİ
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gündem haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.6626 5.6852
Euro 6.2832 6.3084
Sterlin 7.0299 7.0821
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA