Tarihi Çınar “Anıt Ağaç” Oldu


Akşehir Tren Garında bulunan çınar ağacı “Anıt Ağaç” oldu
Bu haber 2019-02-19 05:52:52 eklenmiş ve 571 kez görüntülenmiştir.

AKADEMİK kulübünün (Akşehir Aktif Dağcılık Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü) Konya Cevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Akşehir Tren Garında bulunan çınar ağacının ANIT AĞAÇ olması başvurusu onaylandı.

Anıt Ağaçlar,

Doğada yaşayan en yaşlı ama sessiz tarihçiler olan anıt ağaçlar geçmiş döneme ait birçok doğal olaya ilişkin kesin bilgiler edinmemizde bize yardımcı olurlar. Ayrıca bu yaşlı ağaçlarla kültürel olayları ilişkilendirmek mümkündür. Anıt ağaçlar, doğanın kendilerine bahşettiği uzun ömürlerinden ötürü geçmişi geleceğe bağlayan değeri tartışılmaz zenginliklerimizdendir.
 
ÇINAR AĞACI, 
Kurtuluş Savaşında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Batı Cephesi karargâhını Akşehir de belirleyip burada 9 ay 10 günlük bir plan ile taarruza geçmişlerdir.
Atatürk burada kurmayları ve silah arkadaşları ile en hassas detayları dahi planlayarak yurdun her tarafın da milli mücadeleyi uyandırmıştır. Ulaşım için en çok kullandığı demiryolları olduğundan Akşehir’e gelip gitmelerinde hemen garın yanı başındaki çınar ağacında serinlemek amacıyla oturup hatta bazı misafirlerini karşılamak ve yolcu etmek için gittiği bu ağacın gölgesinde beklemiştir.
Tarih sayfalarında yeni bir ülke olma yolunda ağacımıza büyük görevler düşmese de her dalı bu tarihi kişilere ve olaylara şahitlik edip gölgesini sunmuştur.
Asker, mühimmat ve malzeme sevkiyatlarının buradan sağlandığı bir merkez olması, şehadet şerbeti içen ve gazi olan askerlerimizin de bekledikleri gölgesinde soluklandıkları bir yer olmuştur.
Orada bulunan binalar ve taşlar bu tarihi olaylara şahitlik etseler de cansız varlıklar olmaları bir ağacın yaşadığı bir canlı olarak tanıklık etmesi bizleri bu alana dikkat çekmemize sebep olmaktadır. Cumhuriyetimiz yaşadıkça bu ağacında yaşaması gerektiği, geleceğe atılan adımın gölgesinde gerçekleşmesi bu hakkı vermektedir. Tarih boyunca ayrılıklara kavuşmalara aşklara şahitlik etmesi hüznü ve mutluluğu da yaşanıla kılmıştır.
HABER MERKEZİ
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gündem haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.0421 6.0663
Euro 6.7501 6.7772
Sterlin 7.7022 7.7594
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA