Kiraz, Akşehir’den gidiyor


Kirazın artık gelir getirmediğini söyleyen ve yetkililerin kiraz üreticilerini korumak için hiçbir adım atmadığını belirten üreticiler kiraz ağaçlarını kesiyor
Bu haber 2019-01-25 06:05:45 eklenmiş ve 3856 kez görüntülenmiştir.

Akşehir ve çevresinde kiraz üretiminden kazanç sağlayan çiftçiler son dönemlerdeki maliyetlerin artması ve kirazın kazanç sağlamadığı gerekçesi ile bahçelerindeki kiraz ağaçlarını kesiyor. Atakent Mahallesi başta olmak üzere Akşehir ve çevresinde kiraz ağacı yetiştiren üretici çareyi başka meyvelere yönelmekte buluyor.Dünya ülkeleri başta olmak üzere ülkemizin ihtiyacına cevap veren tescilli Akşehir Kirazı üreticisi pazar piyasasından umudunu geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda alamadığı için çareyi kiraz ağaçlarını kesmekte buluyor. Bu yıl dalında kalan kiraza yorumunu ve tepkisini gösteren bir vatandaş bunun nedenlerine değinerek şunları ifade etti: “Bizler yıllar içinde artan maliyetlerin altından kalkamadığımız için ağaçlarımızı kesiyor yada arazilerimizi satmak zorunda kalıyoruz. Misal, 25 yıl önce kirazın kilosu  2.50 TL işçi yevmiyesi 6 TL iken geçtiğimiz sezon kirazın kilosu  3.50-4 TL ve işçi yevmiyesi, minibüs+ işçibaşı dahil 65- 70 TL oldu.  Bu orantıyla 4 yıl sonra yevmiye 95 -100 TL olacak. Şimdi cevabı aranan soru şu. Bu işçileri getirenleri bulanları kafalarına göre hunharca fiyat artırmalarını hangi kritere göre yapıyorlar? Ve bunları kim denetliyor.? Denetim sadece minübüslere tıkabasa işçi dolduran kişiler içinmi var. Üreticiye ölüm raporu mu düzenlenmesi gerekiyor? Ziraat odası sadece aidat toplayıp başkan seçimi için ilan veren bir kurum mu? Yada ilçe tarım neden bunu denetlemek için yetkilendirilmiyor. İlçemizde Kiraz üreticisini koruyan hiçbir birlik yok, tarım sektöründe bu düzeni sağlayan güzel bir politika yok. Buna istinaden ihracatçıya bizi her zaman kötü duruma düşüren komisyoncular var. Onların insafına kalmış durumdayız istedikleri fiyata bu ürünleri almak isteyen kesim var. Kiraz çabuk tüketilip toplanması gereken bir ürün. Bunun da bilincinde oldukları için istedikleri fiyata, istedikleri kalitede ürün almak istiyorlar. Kirazın tadı tuzu kalmadı artık. Akşehir’de artık  sadece kiraz festivali düzenlenecek ve bir zamanlar burada kiraz üretimi yapılıyordu denilecek çünkü benim gibi zarar edip de kökleme yapan bir çok çiftci bulunuyor.  Eğer sağduyulu birileri önlem almazsa yıllar sonra Kirazı olmayan bir şehirde kiraz festivali düzenleyen trajikomik bir hal alacağız.” dedi. 

İstasyon gazetesi olarak yapılan kiraz ağacı kıyımlarının bir an evvel son bulmasını Akşehir ekonomisi için bu kadar önemli olan Akşehir kirazını ve üreticilerimizi korumak için ilçemizde kiraz üreticilerini bir çatı altında toplayacak, üreticilerin haklarını savunarak kirazın değerinde satmasını sağlayacak, ilaç atmasından tutun da kiraz pazarlamasına kadar tüm üreticilere öncülük edecek bir birlik oluşturulur ve bu birlik bünyesinde bir kalibre ayırma tesisi kurulur.
Haber: Ramazan SARI
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gündem haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.6744 5.6971
Euro 6.3455 6.3709
Sterlin 7.0510 7.1033
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA