Acay:“Şeker hastalığı düzenli takip edilmelidir”


Özel PARKHAYAT Akşehir hastanesi dahiliye uzmanı Doç.Dr.Akif Acay diyabetes mellitüs ( şeker hastalığı ) takibinde nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda bilgiler verdi
Bu haber 2019-01-24 05:44:30 eklenmiş ve 572 kez görüntülenmiştir.
Bilindiği gibi şeker hastalığı kronik yani üreyen bir hastalık olup düzenli takip gerektirmektedir. Şeker hastalığının takibinde kan testleri, ekg, idrar testi ve böbrek ultrasonu belli periyotlarda mutlaka yapılmalıdır. 
Şeker hastalığı aynı zamanda sinirleri etkilediği için organların etkilenmesi durumunda malesef ağrı ve benzeri bulgu vermemektedir. Dolayısı ile şeker hastasının mutlaka düzenli takip edilmesi ve yukarda bahsedilen tetkikleri belli periyotlar da mutlaka yaptırması gerekmektedir. Ayrıca zamanla insülin üreten pankreas organının da etkilenmesi neticesinde insülin salgısının da azalması sonuç olarak ilaçlarda yetersizlik ortaya çıkartmaktadır.Bu nedenle ilaçlarına düzenleme gerekmektedir. Bu açıdan da kontrolün önemini vurgulamalıyız. 
Doç.Dr.Akif Acay dahası diyabet ilaçlarının bir kısmı kanda bazı vitamin ve minerallerde eksiklik yapmaktadır. Ayrıca belli organları da ( böbrek ve karaciğer ) etkilemektedir. Dolayısı ile kontrollerde bu hususunda mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında “ben ilaçlarımı düzenli alıyorum, herhangi bir yerim ağrımıyor” gibi düşüncelerin yanlış olduğu şeker hastasının 3 ayda bir mutlaka en azından kan ve idrar tetkiki ile kontrol edilmesini vurgulamalıyız. Dedi.
HABER MERKEZİ
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.0421 6.0663
Euro 6.7501 6.7772
Sterlin 7.7022 7.7594
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA