KALEMİMİZ HER ZAMAN HAKİKATTEN YANA OLACAKTIR


Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır”
Bu haber 2019-01-09 21:00:07 eklenmiş ve 534 kez görüntülenmiştir.

Gazetecilerin haklarını bir fikir işçisi olarak düzenleyen 212 Sayılı Yasa’nın yürürlüğe girdiği 10 Ocak tarihi her yıl “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanıyor.  Basın camiasında çalışanlarla işverenler arasındaki ilişkileri düzenleyerek bazı sosyal hakları güvence altına alan ‘5953 Sayılı Kanun’un Bazı Maddelerinin Değiştirilmesine ve Bu Kanuna Bazı Maddeler Eklenmesine Dair 212 Sayılı Kanun’ Milli Birlik Komitesi’nce 4 Ocak 1961 tarihinde kabul edildi; 10 Ocak 1961 günü de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Günümüzde 212 Sayılı Yasa olarak bilinen düzenleme iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyor. 212 Sayılı Yasa’nın çıkarılışı o dönemde yaşanan Babıâli’de ‘Dokuz Patron Olayı’ ile de Türk Basın Tarihi’ne geçti. 
Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise sendika'nın öncülüğünde, ''BASIN'' adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar. O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "Bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başlandı.
Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü…Gazetecilik denen çileli, yorucu, takdiri ve teşekkürü neredeyse hiç olmayan mesleğin cefakâr, vefakâr mensupları olarak, meslektaşlarımızın gününü kutlar, hakkın rahmetine kavuşan gazetecileri rahmetle anıyoruz.
İstasyon gazetesi olarak “KALEMİMİZ HER ZAMAN HAKİKATTEN YANA OLACAKTIR” diyor ve sevgili Akşehir halkından gazetelerine sahip çıkmalarını ve yerel gazetelerin yaşamaları adına evlerine ve işyerlerine en azından bir yerel gazete almalarını bekliyoruz.  
 
Gazeteciler Marşı
 
Vatanın en bilinçli, aydın habercisiyiz,
Yurttaşların gözüyüz, kulağıyız, sesiyiz;
İlkeli ve tarafsız, bağımsız kitlesiyiz
Cumhuriyetimizin, sarsılmaz bekçisiyiz.
 
10 Ocaktır bizlerin, en coşkulu günümüz,
Çünkü bugün tanındı, sosyal özgürlüğümüz.
 
Halka sorumluluğu, en önlerde tutarız,
Doğru haberciliğe, yürekten can atarız;
Sıcak, soğuk bilmeyiz; her ortamda yaşarız
Afet,savaş demeyiz; her göreve koşarız..
 
10 Ocaktır bizlerin, en coşkulu günümüz,
Çünkü bugün tanındı, sosyal özgürlüğümüz.
 
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gündem haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.8785 5.9021
Euro 6.6270 6.6535
Sterlin 7.4270 7.4821
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA