AKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ENGELLİLER İÇİN ÖZEL GECE


Akşehir Belediyesi; Görmeyenleri Koruma Derneği Akşehir Şubesi ile Akşehir İşitme ve Bedensel Engelliler Derneği katkılarıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir program düzenledi.
Bu haber 2018-12-05 05:29:25 eklenmiş ve 289 kez görüntülenmiştir.
Akşehir Kültür Merkezi’ndeki programa İlçe Kaymakamı Mehmet Türk, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, ilçe protokolü, Belediye Meclis Üyeleri, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.
Programın sunuculuğunu işitme engelli Muhammed Selçuk Kılıç işaret diliyle yaparken Akşehir İşitme ve Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Hayri Üzüm’de işaret diliyle yapılan sunumu izleyenlere aktardı.
Program saygı duruşu ve İstiklal marşı okunmasıyla başladı. İstiklal Marşı okunurken işaret dili kursuna giden kursiyerlerde işaret diliyle İstiklal Marşı’nı söylediler. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Görmeyenleri Koruma Derneği Akşehir Şubesi Temsilcisi Hüseyin Çığ bir konuşma yaptı. Çığ yaptığı konuşmada dernek olarak Akşehir’de yaptıkları çalışmalardan bahsederek “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak dedik, hiçbir şey artık engellilerin önünde engel olmayacak  dedik ve onlar için engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaşsın diye çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımızı yaparken Akşehir Belediyesi’nin de desteğinin her zaman arkamızda hissettik. Özellikle yaptığımız gezi düzenlemelerinde, protokol davetlerinde, derneğimizle ilgili engelliler günlerinde Belediyemizin hep kapısını çaldık. Değerli katkıları için Akşehir Belediye Başkanımız Dr. Salih Akkaya’ya huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.
Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’da yaptığı konuşmada “Engellileri topluma yük gören anlayış artık geçmişte kalmıştır. Hükümetimizin gayretleri ve çıkardığı yasalarla Elhamdülillah bugün bütün engellilerimiz hayatın içine katılmıştır. Türkiye’yi hep birlikte geliştirmek, muasır medeniyet seviyelerine çıkarmak ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği 2023, 2053, 2071 hedeflerine beraber taşımak üzere azimle, gayretle çalışıyoruz. Bugün bunun bu vesileyle yansımalarını görmekteyiz. Engelli kardeşlerimizin kimi hastanede çalışıyor işe gidiyor, kimi kurslara gidiyor, kimi Ramazan Çatlak kardeşimiz gibi Akşehir Spor ve Galatasaray’a yoğun desteklerini ve duasını eksik etmiyor. Her biri ayrı bir meşgaleyle uğraşmakta ve bir gayret içerisindeler. Demek ki artık engelli kardeşlerimiz kabiliyetlerini ortaya koymak için fırsat aramaktadırlar. Önündeki engellerin kaldırılmasını bekliyorlar. O  engeller de büyük ölçüde kaldırıldı. ParaVolley Milli Takımımız Akşehir’imizde kamp yapmaktadırlar. Akşehir Belediyesi olarak sporcu arkadaşlarımızı Nasreddin Hoca Diyarı Akşehir’imizde misafir ediyoruz. Önümüzdeki günlerde inşallah Hırvatistan da ülkemizi temsil edeceklerdir bu vesile ile onlara da buradan başarılar diliyoruz Akşehir Belediyesi olarak sadece engellilerden oluşan milli takımı burada misafir etmek, farkındalık oluşturmakla yetinmiyoruz. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz 5-10 Temmuz 59. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliğinde temsili Nasreddin Hoca’lık görevinde Metin Şentürk Beyi burada misafir ettik. O konuda bizim için çok anlamlı olmuştur. Bu davranışımız artık engellilerin önlerinin açıldığının bir göstergesiydi. Kendileri Nasreddin Hocamızı gayet güzel temsil etmiştir. Hakikaten bakıyoruz şöyle çevremize; birçok engelli kardeşimiz engellileri tamamen aşmıştır. Gerçekten ülkemiz için çok olmazsa olmaz bireyler haline gelmişlerdir. Biz yeter ki, bu engelleri ortadan kaldırmak ve beraber çalışma azmiyle gayretli olalım” diye konuştu.
Başkan Akkaya’nın konuşmasının ardından Akşehir Belediyesi tarafından engelli vatandaşlar için yapılan hizmet ve projelerle ilgili bir slayt gösterisi sunuldu. 
Akşehir İşitme ve Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Hayri Üzüm’de engellilerin sorunlarını içeren bir konuşma yaptı. Üzüm “İnsan ya engelli, Ya engelli yakını, Yada Engelli adayıdır. Dolayısıyla bu olgu ile herkesin bir ilişkisi vardır. Bu olgudan korkmak değil, tedbirli ve hazır olmak gerekir. Bu olgu karşısında ne yapılması ve nasıl davranılması gerektiğini bilmek, bilgilenmek, bilinçlenmek temel görevlerimiz arasındadır. İnsanın başına gelen her sıkıntının müdebbiri bizzat kendisi olmayabilir. Sizde bir engelliye yardımcı olabilirsiniz. Böyle bir proje geliştirdik. Toplumuzun %10’nu engellidir. Yani 10 kişiden 1 ‘i engellidir. Bu durumda herkesi daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bizler de bu kardeşlerimizin yardımcı olarak hem ibret anlamında, hem Allah’ımıza şükrümüzü ifade etmiş oluruz. Cenab-ı Hak bizleri de engelli yapabilirdi değil mi? Garantimiz var mıydı? Sağlam olarak dünyaya gelebileceğimizi kimse garanti edemezdi. Biz de engelli olsaydık, kimi kime şikayet edebilecektik. Şöyle bir düşünün, engellilerin yerine kendinizi koyun, bir bir empati yapalım. Çok zor değil mi? Engelli kardeşlerimize duyarlılık gösterenlere, sevenlere, destek olanlara selam olsun çok, çok teşekkür ediyorum” dedi.Programda daha sonra görmeyen ve yürüyemeyen engellileri daha iyi anlayabilmek ve empati yapabilmek adına seyircilerden bazıları sahneye davet edilip gözleri bağlanıp beyaz bastonla yürümeleri istendi. Yine bir başka seyircide tekerlekli sandalyeye oturtularak onların ulaşımda yaşadığı güçlüklere dikkat çekildi. Programda işaret diliyle kursiyerler tarafından şarkılar söylenip, çeşitli gösteriler sunuldu.
Görme engelli küçük Umut’un İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezbere olarak okuması tüm izleyenlerden büyük alkış aldı. Diksiyon kursuna katılan kursiyerlerin belgeleri protokol tarafından takdim edilirken, programa katılan protokole de Brail alfabesi ile yazılmış hediyeleri takdim edildi. Program sonunda engellilerin yer aldığı müzik dinletisi yapılırken, program protokol ve programda görev alan engellilerin hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu. HABER MERKEZİ
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gündem haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.0421 6.0663
Euro 6.7501 6.7772
Sterlin 7.7022 7.7594
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA