HACI İBRAHİM VELİ TÜRBESİ beklenen bakıma kavuştu...


Alanyurt (Maruf) mahallesinde bulunan Hacı İbrahim Veli türbesi ve bahçesi Akşehir Belediyesi tarafından koruma altına alındı
Bu haber 2018-10-12 05:00:07 eklenmiş ve 993 kez görüntülenmiştir.
Alanyurt mahallesinde bulunan Hacı İbrahim Veli türbe ve bahçesi uzun süredir tahribata uğruyordu. Vakıf mütevellisi Erkök Avcıoğlu’nun uyarılarını dikkate alan Akşehir Belediyesi türbenin bakım ve düzenlemesini yapması amacıyla bir kişi görevlendirdi. 
Türbenin bakımı ve korunması konusunda her yolu deneyen Vakıf Mütevellisi Ziraat Yüksek Mühendisi Erkök Avcıoğlu,türbeye ve bahçesine gereken önemin verilerek, türbeye bir koruma verilmesini talep ediyordu.  2 Kasım 2017 tarihinde yayınladığımız “HACI İBRAHİM VELİ TÜRBESİ “KORUMA” BEKLİYOR” başlıklı haberimizde Erkök Avcıoğlu şu açıklamalarda bulunmuştu: “Hacı İbrahim Sultan Türbesi bahçesinde vakfın parası ile yaptırılmış mini bir külliye anlamında olan taşınmazda şadırvanı, dışta çifte tuvaleti, içeride mutfağı, salonu, yatak odası ve mescidi olan bir ev var. Bu taşınmazda oturan birileri olmayınca burası kendiliğinden harap oluyor. Ayrıca oraya piknik amaçlı, ziyaret amaçlı gelenler size metin olarak takdim ettiğim belgede de görüldüğü gibi türbeye hiç umulmadık tahribatlar yapıyorlar. Bir tane örnek vereyim.  Bizim türbede eski eser olarak teşhir ettiğimiz oyuk bir taşa, onun eski eser olarak tescilini Akşehir Müze Müdürlüğü yaptı ve bana da teslim etti. Onu ocak olarak kullanmışlar ve taşı çatlatmışlar. Ayrıca asırlık ağacın kenarında ocak yakmışlar ve ağacın ciğerini de yakmışlar. Bunlar öteden beri oluyor. Buna müdahale edecek kişinin üniformalı olması lazım. Yani bir resmi sıfatı olacak. Belediyenin Park Ve Bahçeler Müdürlüğü ile kolaylıkla temas sağlayabilecek birisi olması gerekiyor. Ayrıca onların araç ve gereçlerinden istifade ederek türbenin temizliğini yapacak. Çünkü ben en az on defa bu konu ile ilgili araç gereç aldım ama hepsi heder oldu. Teslim ettiklerimiz zaman içinde giderek kayboldu. İşte bu sebeplerle bu konuda haklı talebimin gerçekleşmesini istiyorum ve bunun için uğraşıyorum.” demişti.
Akşehir Belediyesi tarafından 3 ay önce türbe ve bahçesinin korunması amacıyla bir kişi görevlendirildi. Türbenin ve bahçesinin bakımlı olmasından memnun olan vatandaşlar
: “Eskiden piknik ve ziyaret için türbeye geldiğimizde çöpler ve çekirdek kabuklarının oluşturduğu çevre kirliliği bizleri rahatsız ediyordu. Şimdi türbe ve bahçesi gayet bakımlı ve güzel. Belediyemize türbemize gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederiz.” dediler. 
Hacı İbrahim Sultan (HİS) Vakfı mütevellisi Erkök Avcıoğlu’da Akşehir Belediyesine bu duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür etti. 
Haber: Kadriye KÜÇÜKAFACAN YAYLA
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gündem haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.8785 5.9021
Euro 6.6270 6.6535
Sterlin 7.4270 7.4821
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA