AKADEMİK ADEM KURT’U ANDI


Akşehir Aktif Dağcılık Eğitim Merkezi İhtisas Spor Kulübü (AKADEMİK) Adem Kurt’u anma şenliği düzenledi
Bu haber 2018-10-09 04:56:26 eklenmiş ve 677 kez görüntülenmiştir.

Akşehir AKADEMİK Dağcılık Kulübünce yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi: “ Bu yıl 4.sü düzenlenen Gelincikana Adem KURT’U anma şenliğine tamamlamış bulunmaktayız. Faaliyetimiz cumartesi sabahı Akşehir ve Afyondan hareketle başlamıştır. Çay ilçemiz Deresenek Köyünde Ülkenin dört bir yanından gelen sporcular toplanmış, 53 çadır ile 110 sporcu ile kamp alanına geçilmiştir. Pazar sabahı saat 5.00 de hareket edilerek 63 sporcu ile zirveye ulaşılmıştır. Zirve defteri imzalanarak geri dönüşe geçilmiştir. Dağların sultanının nazlı gelini Gelincikana zirvesi sporcularımıza bir kez daha kollarını açmış faaliyetimiz sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır. Her zaman bu coğrafyada rehberimiz olan merhum Adem Kurt’u bu vesileyle sevgi, saygı ve hasretle anmış bulunmaktayız. Afyonkarahisar Valiliği,  Çay Kaymakamlığı, Çay Belediyesi, MÇ Plastik, Deresinek muhtarımıza ve Afyon Kocatepe Dağcılık emekleri için teşekkür ederiz. Özveriyle doğa sevgisiyle zirve gerçekleştiren Türkiye nin dört bir yanından katılan tüm sporcularımıza teşekkür ederiz.” denildi. 

AKADEMİK (Akşehir Aktif Dağcılık Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü) Başkanı  aynı zamanda gazetemizin köşe yazarlarından Bayram Çini’nin Adem Kurt hakkında kaleme aldığı yazıyı siz okurlarımızla paylaşmak istedik. 
Başram Çini: “İlk Burak kardeşimle oturup Adem Amca adına anma zirvesi yapalım mı sorusu bende duygu dolu anlar yaşanmasına sebep olmuştu. Süleyman ve Mitat hocamın da bu yönde olumlu görüşleri ile çıkıldı yola. Deresinek Muhtarımızın yol ve kamp alanı gibi düzenlemelerin yükünü alması ile büyük bir heyecanla başlamış olduk. Çay Belediye Başkanımız Hüseyin ÇAĞRI Beyin de kumanya tişört gibi maddi külfeti üstlenmesiyle aynı heycan ve ekibimizle bir araya gelerek 4. Etkinliğimizi de gerçekleştirmiş bulunmaktayız.
4. etkinliğimizde kaliteyi arttırmak ve Çay Belediyemizden yük almak adına MÇ Plast sponsor olmuştur.
Adem Amcanın 2013 yılında bana verdiği bayrağı Ülkemin her bir zirvesine gururla taşıdım. Kendi adıyla yapılan etkinliğimiz de Ekip liderliğini yapan Burak kardeşimin zirvede açmasından da ayrı bir onur oldu tarafımdan.
Bu yıl yine farklı olarak köy halkının da kamp alanına gelerek sporcularımızla iç içe olarak yiyecek, çay gibi ikramları olsa da sohbetleri her şeyden daha üstündü.
Dağda 1800 rakımlı kamp alanında bizi evimizde gibi hissettiren bazlama çay yapıp bizleri börekleri kadar sıcak yürekleriyle sevgiyle besleyen ablalarım, hiç yanınızdan ayrılmak istemedim.
AKADEMİK Kulübümüzün kurulmasında ön ayak olmuş, Adem Kurt kimdir neden adına bir zirve faaliyeti yapılmakta?
istediği, bir fotoğraf makinesi birde bir bardak çayı olmasıydı.... Tek kelime ile aşıktı; insana doğaya her canlıya ve küçük de olsa gülümsemelere...
O bir doğa aşığıydı, geride bıraktığı güzellikleri öğretileri hayat felsefesi ile doğada yaşayan bir Adem. Bulunduğu yerde değil birçok ilde bulunan dağcılar tarafından tanınan bilinen sevilen biriydi, tüm zamanını doğada geçirir fidan diker dikmekle kalmayıp su verir bakımını yapar aşılar budar gerekirse soğuktan korurdu. 
Ben Adem Amca’yı vefatından sonra tanıdım. Hiçbir tavrı kişisel olmayıp bir ekip mantığıyla hareket eder (burası önemli) bireysel düşüncede, ben diyenlerden uzak dururdu. Çocuklarını kardeşlerini taziyede tanıdım. En çok şaşkınlığım annesinin hayatta olduğunu öğrenmem ve Kırca da yaşıyor olmasıydı. Her zaman bir arada olmamıza rağmen özelimizi değil doğa, toplum konuları bizi biz yapanmış. Allah’ ım her zaman böyle dostluklar versin.
Bu etkinlik bir ekip işiydi, kurumlarla gerçekleşti ve böylede devam edecek. Kişisel anlamda kimse kendine pay çıkartmayacaktır. Diğer türlü etkinlik Adem Kurt mantığına ters olacağından duygusunu ve çizgisini kaybedecektir.
Sultandağları içerisinde hayvan varlığı ve bitki varlığında ki değişiklerin fotoğrafını çekip bunu insanlarla paylaşması en bilinen özelliğiydi. Doğanın içerisinde olmanın mutluluğunu yaşarken görmek saf ve temiz bir insan görmenin güzelliğini yaşamış olmam benim için ayrılacaktı.
Evlat bu gün hasta gibiyim dediğinde yanına gidip haydı dağa gidiyoruz der alır götürürdüm. Geldiğimizde oh iyi geldi turp gibi oldum demesi gözündeki mutluluk bana yorgunluklarımı da unuttururdu.
Ruhun şaad mekanın cennet olsun patika arkadaşım.” dedi. 
Haber: Kadriye KÜÇÜKAFACAN YAYLA
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gündem haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.8663 5.8898
Euro 6.5799 6.6063
Sterlin 7.3716 7.4263
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA