Nefes kredisi, üyelerin hizmetinde...


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin nefes kredisini Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin kullanımına açıldı.
Bu haber 2018-04-18 20:18:04 eklenmiş ve 1599 kez görüntülenmiştir.

Akşehir Ticaret ve Sanayi  Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Emin Makascı , Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Nefes Kredisi 2018 yılı uygulamasına ilişkin açıklamada bulundu. ,Makascı “TOBB Nefes Kredisi üyelerimize destek olacaktır. Üyelerimiz, düşük faizli, uzun vadede az masraflı kredi kullanabilecek” dedi.

Başkan Ahmet Emin Makascı , iş dünyasının ihtiyaç duyduğu sermayenin karşılanması için 2017 yılında uygulanan düşük faizli TOBB Nefes Kredisi Projesi’nin, 2018 yılında 18 ay vade ile yeniden kullanıma açıldığını belirtti.

Başkan Makascı, TOBB öncülüğünde, oda ve borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi uygulaması için Başbakan Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla 31 Mart Cumartesi günü İzmir’de imzaların atıldığını hatırlattı.

Başkan Makascı , “Nefes Kredisinde faizler aylık yüzde 0,99, yıllık yüzde 11,88 olarak belirlendi. Kredi vadesi, ilk 6 ay geri ödemesiz, takip eden 12 ay eşit taksitli olmak üzere toplam 18 ay şeklinde uygulanacak. Nefes Kredisi verecek bankalar; Ziraat Bankası,  Halkbank, Vakıfbank, Denizbank olarak açıklandı. Akşehir  Ticaret Odası üyeleri, 2 Nisan 2018 Pazartesi gününden itibaren Nefes Kredisi kullanmaya başladılar. Nefes Kredisi’nden 2-3 ay içerisinde yaklaşık 70 bin oda-borsa üyesinin faydalanması bekleniyor” diye konuştu.

2017 yılında; kredilerde durgunluğun yaşandığı ve faizlerin yüksek olduğu dönemde TOBB, oda ve borsalar elini taşın altına koyduğunu, Nefes Kredisi ve yeni Kredi Garanti Fonu (KGF) sistemi ile KOBİ kredilerinde yeni bir dönem başlatıldığını kaydeden Başkan Makascı , “Bu süreçte, hazine desteğini arkasına alan KGF aracılığıyla toplamda 681 bin firmaya 234 milyar TL kredi imkanı oluşturulmuş, Nefes Kredisi ile 5 milyar TL’lik kredi hacim yaratılmıştı. 1 senede yaklaşık 30 bin firma, TOBB Nefes Kredisi’nden yararlanmıştı” ifadelerini kullandı.

Başkan Ahmet Emin Makascı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Nefes Kredisi 2018 uygulamasında; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile oda ve borsalar, 500 milyon TL’lik mevduatı 6 bankaya aktaracak, bankalar da bu miktarın 15 katı, yani 7,5 milyar TL kredi imkânı sağlayacak. KOBİ’ler, faaliyetlerini sürdürdükleri illere göre en fazla 200 bin TL kredi kullanabilecekler. Üyelerimiz Akşehir Ticaret ve Sanayi  Odası’na gelerek ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu’ için faaliyet belgesi alacaklar ve verecekleri masraf, kefalet oranının % 0,03’ü ile sınırlı olacak, dolasıyla bankalar 51 TL’nin üzerinde masraf almayacak. Bu uygulama ile üyelerimiz, düşük faiz ve uzatılmış vadenin yanı sıra, düşük masraflı kredi kullanma imkânına da sahip olacak.”

Başkan Makascı, Önceki Yönetim Kurulunun  vadesi gelmemiş borçları ödemesinden dolayı Nefes Kredisi konusunda sıkıntıya düştüklerini belirtti. Makascı: “Oda olarak imkanlarımızı zorladık  meclis üyelerimiz aidatlarını erken ödedi ve  200.000.TL bir planlama yaparak nefes kredisi için bankaya yatırdık.  Yönetim Kurulu üyeleri  üyelerimizin  fazla fazla  kredi kullanımını sağlama adına  Nefes Kredisi kullanmama kararı almıştır.  Akşehir Ticaret Borsası  , nefes kredisinden daha fazla Ticaret ve Sanayi  Odası üyesinin faydalanması  için 150.000.-TL Akşehir Ticaret ve Sanayi odası adına yatırarak büyük bir özveride bulunmuşlardır. Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Doğru ve Yönetim Kuruluna teşekkürlerimi sunarım . Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası , Akşehir Ticaret Borsası  yatırdığı paralar  için  8.250.000.-TL Odalar ve Borsalar Birliği Akşehir için ayırdığı miktar 3.600.000.-TL  toplamda  11.850.000.-TL bir kredi  fonu oluşturarak sanayicimizin  ve esnafımızın hizmetine sunduk.” dedi.

 

HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA