Kadının Kadına Ettiği


Soner YATGIN Psikolojik Danışman
Bu haber 2018-03-08 08:32:15 eklenmiş ve 1055 kez görüntülenmiştir.

Malum 8 Mart geldi, her yıl olduğu gibi bir günlüğüne yücelteceğiz kadınları, basında talihsiz kadınların öyküsünü daha bir üzülerek dinleyeceğiz, siyasiler mesaj yayınlayacak, televizyonlar tartışma programlarında kadın haklarını tartışacaklar. 9 Mart günü geldiğindeyse her şey eskiye dönecek, kadın cinayetleri, ensest, şiddet, taciz, tecavüz, istismar haberleri manşetlerden indirilip tekrar üçüncü sayfalara gönderilecek.

Bu konuda yazılabilecek o kadar çok şey var ki… Ben tepki çekmeyi de göze alarak kadının kadına ettiklerinden bahsetmek istiyorum. Yaklaşık on yıl kadar önce bir akrabamızın oğlunun düğününe katıldık. Yöresel örf ve adetlere uygun olarak yapılan düğün merasiminin “gelin alma” kısmından sonra, yeni evinde ilk anlarını geçiren gelinin kucağına küçük bir çocuk verilir, kısa zamanda çocukları olsun, aileleri büyüsün, bereketli olsun dualarıyla… Neyse efendim yeni geline annem o zamanlar 6 – 7 aylık olan yeğenimi uzattı. Adetleri bildiğinden şüphem olmayan gelin hanım, çocuğu almakta tereddüt etti ve anneme doğru eğilip “teyze erkek mi?” diye sordu. Eve dönünce sordum anneme, “anne neden çocuğun cinsiyetini sordu?” “kucağına aldığı çocuk erkek olmazsa, doğacak çocuğunun da erkek olmayacağına inanıyor.” yanıtını aldım.

Erkeklerin kadınlara bakışı malum, ne yazık ki bir yazarın çok eskiden söylediği ‘evdeki yerleri, ahırdaki öküzden sonra gelen kadınlarımız…’ sözü genel durumu hala doğru şekilde tespit edebiliyor. Kadınların çektiklerinin doğrudan suçlusu erkeklerdir. Peki ya kadınların çektiklerinde hemcinslerinin hatta kendilerinin rolü nedir?

Ülkemizde çocukların yetiştirilmesinde sorumluluk annelerde (babaların da en az anneler kadar sorumluluk almaları gerektiğini dilim döndüğünce anlatmaya çalışsam da durum bu) yani kız çocuğunun da erkek çocuğunun da kişiliğinin karakterinin, nasıl bir yetişkin olacağının temel belirleyicileri anneler. Anneler kız çocuklarına istenmeyen evlat muamelesi yaptıkça, erkek çocuğum olsun da kıymetli olayım diye dua ettikçe, sen kızsın şöyle şöyle yap, sen erkek adam olacaksın şöyle şöyle yapmazsan olmaz dedikçe, kız çocuklar bebek, erkekler araba, silah oyuncakları ile oynamalı diye direttikçe, sen kızsın ev işlerinde yardım et, sen erkeksin, erkek adam bulaşık yıkamaz temizlik yapmaz anlayışını sürdürdükçe bu işler dü – zel – mez… Bir kadın danışanım oğlunun eşcinsel olmasından korktuğunu söylemişti. Neden böyle düşünüyorsunuz diye sorduğumda 14 yaşındaki oğlunun ev işlerini yapmaya kızından daha hevesli olduğunu söyledi 

‘Kadınlar insandır biz insanoğlu’  demiş ya Neşet ERTAŞ, Sevgili, Kıymetli, Değerli, Muhterem KADINLAR siz oğullarınızı, kızlarınıza davranılmasını istediğiniz şekilde büyütmedikçe ezilecek kadınlar. Kızlarının damadından çektikleri için gözyaşı döken anneler, gelinlerine oh olsun dedikçe itilip kakılacak kadınlar. ‘Kocasından dayak yiyen hanımlar, şükretsin diyen’ sözde hocalara pirim verdikçe, kadın evdeki yerini bilmeli diyen sözde ünlü hanımefendileri ekranlarda takip etmeye devam ettikçe ikinci sınıf insan muamelesi görecek kadınlar. Kadınlara karşı yapılan neredeyse her haksızlığın faili erkekler bu durumun savunulacak tarafı yok izin vermeyin. En az erkekler kadar güçlüsünüz, gücünüzün farkına varın. Sizlerin değerini erkekler biçmesine müsaade etmeyin, eğer sizi anlamayan bir hemcinsinizse ona da müsaade etmeyin. Eşinizin size nasıl davranmasını isterseniz erkek çocuğunuzu da öyle yetiştirin. Yeni nesiller önce sizin sonra öğretmenlerin eseri olacaktır.      

 

 

Saygılarımla 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
Habip 2018-03-09 00:19:47
Kalemine sağlık tebrik ederim Sayın hocam.. Duygularımıza tercüman olmuşsun.. Yeni yazılarınızı bekliyor, kolaylıklar diliyorum..
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gündem haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.5235 5.5456
Euro 6.2586 6.2837
Sterlin 7.2406 7.2944
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA