A-D-A-Y D-E-Ğ-İ-L-İ-M...


Akşehir Eski Belediye Başkanı Dr. A. Nuri Köksal gazetemize bir açıklama yaparak yeniden adaylığının söz konusu olmadığını söyledi
Bu haber 2018-02-02 05:29:31 eklenmiş ve 2479 kez görüntülenmiştir.
Dr. A. Nuri Köksal, “Daha önce, tekil bir siyasal görüşün temsilcisi olarak siyaset kulvarına dönmek gündemimde yoktur demiştim. 
Akşehir için ortak bir payda üzerinde şahsımın yeniden aktif siyasi görev üstleneceği bir ihtiyaç ve durumun olduğu kanaatinde de değilim.  Güncel partiler üstü konumumu sürdürme niyetindeyim. Bütün bu nedenlerle açıkça ifade ediyorum ki; AKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA ADAY DEĞİLİM… Günü gelince her parti kendi adayını çıkarıp seçmen çoğunluğunun iradesine mazhar olan belediye başkanı olacaktır.” dedi. 
Son günlerde Belediye Başkanlığı adaylığı konusu sık sık gündeme gelen  Dr. A. Nuri Köksal, gazetemize yaptığı açıklamada kendisi ve Akşehir ile ilgili önemli konulara değinerek, samimi bir ifade ile aday olmadığını söyledi. 
Dr. A. Nuri Köksal açıklamasında aşağıdaki ifadeleri kullandı:
“Sevgili Hemşerilerim;
Öncelikle; hepimiz sıcak yataklarımızda yatarken, Afrin’de sınırlarımızın güvenliği için görev yapan her görüşten, her kökenden, tertemiz ahlaklı vatan evlatlarımızın bir an önce görevlerini bitirip sağ salim dönmelerini diliyor ; gencecik yaşlarında şehit olanlarına da Allah’tan rahmet niyaz ediyorum..
 Ve bu yazımı sonuna kadar okumanızı özellikle rica ediyorum…
Şehitlerimiz nedeniyle bir süredir ara verdiğim “Akşehir Bildirgesi” nin yayımı nedeniyle gerek sosyal medyada gerekse de sohbetlerde belediye başkanlığı adaylığımın gündeme gelmesi nedeniyle; bir zorunlu açıklama yapıp bildirgenin bir adaylık değil, bir hemşerilik bildirgesi olduğunu söylemiştim. Ancak yine de konu tam anlaşılmadığı için son kere olmak üzere bu yazıyı kaleme almak durumunda kaldım.
Pek çoğunuz yaşam öykümü yakından biliyorsunuz. Merhum babam Cevdet Köksal’ın belediye başkanlığının dokuzuncu yılında bir trafik kazasında vefatı üzerine daha 13 yaşımda iken kendime bir gün Akşehir Belediye Başkanı olarak bu memlekete hizmet hedefini koymuştum. Bir yandan eğitimime devam ederken bir yandan da sivil toplum kuruluşlarında görev aldım. Vilayetlik imza kampanyası, Akşehir Evi ve AKSEV gibi oluşumların önderliğini ve kurucu başkanlığını yaptım. Yani siyasetten değil cemiyetten geldim ve nasip oldu 1999 seçimlerinde Akşehir Belediye Başkanı seçildim. Beş yıl boyunca geceli gündüzlü, herkesin başkanı olduğumu unutmadan ve parti kimliğimi hiç aklıma getirmeden çalıştım. Karınca kaderince hizmetlerim oldu. Bunun nıhai takdirini zaman gösterecektir. Nitekim başkanlığımın üzerinden 14 yıl geçmiş olmasına rağmen sizlerin gösterdiği ilgi ve övgüler şahsım için büyük onurdur.2004 yerel seçimlerinde %39 civarı bir oy almama rağmen seçmen çoğunluğu tercihini bir başka aday lehine kullandı. Bu sonucu demokratik olgunlukla karşılayarak mesleğime ve sade yaşantıma geri döndüm. O seçim yenilgisinin tüm sorumluluğunu da üzerime aldım. Farklı zeminlerde gündeme getirilen partiler arası pazarlıklar, manipülatif hareketler gibi iddiaları dahi gündemime almadım ve şaşmaz kararı tarihe bıraktım. O seçimlerden hemen sonrasındaki bir radyo bağlantısında benim için siyasetin proje esaslı bir hizmet aracı olduğunu, halkın böyle bir tercihinden sonra yeniden gündemime almayacağımı açıkça ifade etmiştim. Nitekim 2009 seçimlerinde yine bugünküne benzer bir durum söz konusu olmuştu. O günlerde devlet memuruydum ve memurlardan aday olacakların istifa etmesi gereken son güne kadar ben ısrarla aday değilim dememe rağmen beklenti ve spekülasyonlar sürmüştü. O gün aday olmadığım anlaşılınca gündemi takip edenler hatırlayacaktır; mevcut belediye başkanı kendisi için tanınan adaylık süresine daha epey zaman varken ertesi gün yeniden aday olmadığını açıklamıştı. Sonrasını hepiniz biliyorsunuz. Aday olmama kararından vazgeçti, yeniden belediye başkanı seçildi ve görev süresi dolmadan istifa ederek genel seçimlere katıldı ve Konya milletvekili oldu. Kalan başkanlık süresini de belediye meclisinden seçilen bir üye tamamladı.2014 seçimleri ise büyükşehir yasası uyarınca yapıldı ve şimdiki belediye başkanımız seçildi. Önümüzde de normal şartlarda 2019 yılı Mart ayında yapılacak yerel seçimler var.
Geçen 14 yıl içinde çizgimi hiç değiştirmedim. 2004’te ne söylemişsem arkasında durdum. Kurumsal ya da kişisel adaylık teklif ve beklentilerine cevabım hep aynı oldu. CHP Akşehir ilçe yönetimi başkan ve üyeleri her seçim öncesi davette bulundular. Her seferinde kendilerine teşekkür ederek siyasete dönmeyeceğimi kendilerine ifade ettim. Benim için siyaset bir meslek değildir. Hani o koltuğa bir oturan bir daha kalkmaz dedikleri türden bir kişi olmadım. Düşüncem iki dönem yapıp başladığım hizmetleri tamamlamaktı. Kısmet değilmiş. Bir yıldan bu yana artık emekliyim. Aktif siyaset yapmama hiçbir engel de yoktur. Eğer böyle bir niyetim olsaydı arkadaşlarımla birlikte son projem olan Philomelion Kırsal Turizm Köyü  için kimsenin görmediği dağ başında çalışmak yerine bir partiye üye olur, sahada çalışmalara başlardım… Ya da son aylarda günlerce arşiv tarayıp kafa patlatarak geleceğe ve gençlere yol haritası olsun niyetiyle kaleme aldığım Akşehir Bildirgesi yerine akşama kadar işyerlerini dolaşıp çay içerek kulis yapardım. Hani kimi hemşerilerimizin belediye başkanlarından tek beklediği olan o çay muhabbeti… Kimi niyet okuyucular da pek memnun olurlardı. Hani kişi karşıdakini kendi gibi bilirmiş ya...
Sevgili hemşerilerim; ben Akşehir Belediye Başkanlığı yaparak bu memlekette gelinebilecek en yüksek makama geldim. İkinci kere belediye başkanı olanların meclis salonuna iki tane fotoğrafını asmıyorlar. İki maaş vermiyorlar ve altına da iki makam aracı tahsis etmiyorlar. Sadece onca zorluğu sineye çekerek hizmet etmenin manevi hazzı kalıyor. Onu da yaşadım ben. Bir anlamda askerliğe benzetirim bu durumu. Askerlik de bir kere yapılır. Kısa, uzun dönem, yedek subay, bedelli neyse… Hele aradan yıllar geçtikten sonra devre arkadaşlarınızla hadi asker elbiselerini giyelim de bir daha yapalım denecek bir şey değildir. Aksi sadece sefer görev emri ya da seferberlik durumlarında söz konusu olur. Onun da şartları bellidir. Bunun içindir ki zorunlu açıklamamda tekil bir siyasal görüşün temsilcisi olarak siyaset kulvarına dönmek gündemimde yoktur demiştim. Güncel partiler üstü konumumu sürdürme niyetindeyim. Elbette hepimizin olduğu gibi benim de ülkemle, şehrimle ilgili görüş ve duruşum vardır, o da bilinmektedir. Ancak Akşehir için ortak bir payda üzerinde şahsımın yeniden aktif siyasi görev üstleneceği bir ihtiyaç ve durumun olduğu kanaatinde değilim. Günü gelince her parti kendi adayını çıkarıp seçmen çoğunluğunun iradesine mazhar olan belediye başkanı olacaktır. Benden bugün olduğu gibi yarın da Akşehir yararına istenecek her yardımı hangi siyasi görüş temsilcisinden geldiğine bakmaksızın yapmaya hazır olduğumu sanırım ifade etmeme bile gerek yoktur. Derdim önce ülkemizin sonra da şehrimizin geleceği ve gençleridir. İşte bildirgeyle, sonrasında yayınlarla ve de yakında açıklayacağım yine Akşehir kültürüne hizmet odaklı yeni projemle ölene dek bu memlekete hizmet gayreti içinde olacağım.
Bazılarınızın aklına daha seçimlere bir yıl varken neden şimdi bu açıklama sorusu gelebilir. Sevgili hemşerilerim, merhum babam 9 yıl ben de 5 yıl olmak üzere Köksal soyadı toplam 14 yıl Akşehir’e belediye başkanı olarak hizmet etti. Bugün böyle yarın şöyle konuşmadık. Her dönemin adamı olmaktansa her dönem naçizane adam olma gayretinde olduk ailecek… Her türlü cehaletin meşrulaştırıldığı bir ortamda bu topraklara sevdalı bu soyadın ucuz siyasal polemiklere malzeme edilmesi asla kabul edeceğim bir şey değildir. Gerçekten yeniden belediye başkanı olma niyetim olsaydı ne kimsenin icazetine ne de kimsenin davetine bakmaksızın 1999 yılında çıktığım gibi özgür irademle çıkar bunu söylerdim. Neden bu düşüncede olmadığımı bu yazımda birkaç kere atıfta bulunduğum zorunlu açıklamamda belirtmiştim. Bütün bu nedenlerle açıkça ifade ediyorum ki; AKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA ADAY DEĞİLİM… Daha da bu konuda bir açıklama yapmayacağım. Benim kendi adıma bu memlekete yapmakta olduğum ve nasip olursa yapmayı planladığım başka hizmet projelerim var. Onlarla meşgul olmaya ve aktif siyaset üstü kalmaya devam edeceğim. 
Her görüşten ve her yaştan beni belediye başkanı olarak görmek isteyen samimi niyetli hemşerilerim. Tahmin edebiliyorum bu yazının sizde yarattığı hayal kırıklığını. Gönüllerinizden gelen duygu ve düşüncelerinize teşekkür ediyorum. Memlekete hizmet etmenin tek yolu belediye başkanlığı değildir. Hepimizin yapabileceği şeyler vardır. Gelecekte görev üstlenecek belediye başkanlarına bugünden ışık tutmak, gençleri cesaretlendirmek ve gerçekten Allah’tan korkan, kuldan utanan, Atatürk milliyetçiliğinde birleşmiş, memleket sevdalısı nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak biz büyüklerin en önemli görevidir. Ülkemizin içinden geçtiği zor süreçte hepimize düşen ayrıştırıcı ve ötekileştirici söylemlerden uzak durmamız, birliğimizi pekiştirecek adımlar atmamızdır. Çünkü ne başka bir Türkiye var ne de başka bir Akşehir…
Daha şimdiden önümüzdeki dönemde görev üstlenecek belediye başkanına Akşehir’e yapacağı hizmetlerde başarılar diliyorum.
Tüm hemşerilerime de sevgi ve selamlarımı sunuyorum…”
Haber: Keziban DOĞAN GÜN
 
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
Recep KORKUSUZ 2018-02-03 01:49:09
Sağlık ve Başarılar dileriz...
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Politika haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA