Selçuk öğrencilerinden, engelli öğrencilere kırtasiye yardımı


Selçuk Üniversitesi (SÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Programı öğrencileri, kendi harçlıklarıyla sağladıkları kırtasiye ve eğitim malzemelerini, Karatay Özel Eğitim İş Uygulama Merkezindeki ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırdı
Bu haber 2018-01-09 05:11:37 eklenmiş ve 518 kez görüntülenmiştir.
Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Programı 1 ve 2. sınıf öğrencilerinin okulun spor salonunda düzenlediği etkinliğe, Karatay Kaymakamı A. Selim Parlar, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Halim Yıldız, Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Büyükmanav, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Uçkun Sait Uçan, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Etkinlik kapsamında ayrıca, MYO öğrencilerince hazırlanan müzik eşliğinde gösteriler sunuldu.
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Uçkun Sait Uçan, programda yaptığı konuşmada, gelişen dünyada ülkelerin temel problem alanlarından biri de “insanın nasıl yetiştireceği, hangi sistemleri kullanacağıyla” ilgili olduğunu söyledi. Bu anlamda, eğitim sistemleriyle eğitim-öğretim kurumlarının önemli yer tuttuğunu ifade eden Prof. Dr. Uçan, “Geçmişte uzun bir süre engelli bireyler, engellerinden dolayı yok sayılmış diğer bireylerin sahip olduğu haklardan yararlanma fırsatı verilmemiştir. Oysaki yapılan araştırmalar, gerekli düzenlemeler yapıldığında engelli olan bireylerin de akranları gibi eğitim-öğretim hizmetlerinden yararlanabileceğini ve tüketicilikten üreticiliğe geçeceğini göstermektedir. Her bireyin özgün ya da kendine münhasır yön/yetenek ve değerleri olduğu da düşünüldüğünde engelli bireylerimizin aslında ne büyük bir kaynak potansiyeli taşıdığını anlamış oluruz. Kaldı ki engelli bireylerin hakları ulusal yasalarımızla düzenleme altında alınmıştır. Anayasamızın 42. maddesine göre ‘Kimse eğitim öğretim haklarından yoksun bırakılamaz.’ Anayasamızda 3 yasa ile ‘Engelli eğitim-öğretim yasal güvence altındadır.’ Dolayısıyla bugün burada anayasal bir görevimizi yerine getirdiğimizi düşünüyorum. Ben tüm engelli çocuklarımızın hak ettikleri eğitim ve öğretimi sonuna kadar almalarını, kullanmalarını ve toplumumuza da yararlı bireyler olmalarında sorumluluğu yerine getiren kişi ve kurum olma mutluluğuna erişmemizi diliyorum” diye konuştu.
(İHA)
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gündem haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA