AKŞEHİR BİLDİRGESİ MADDE-2Bu haber 2017-12-11 04:31:07 eklenmiş ve 2402 kez görüntülenmiştir.
Akşehir ; hiç şüphesiz bir Türk ve Islâm şehridir. Bilinen tarihi Hititlere hatta daha öncelere uzanan bu coğrafya; Frigya uygarlığında Philomelion adıyla tarih sahnesine çıkmıştır. Sonrasında Roma,Bizans,Selçuklu ve 1467 tarihinde de Fatih Sultan Mehmet ‘in fethi ile Osmanlı topraklarına katılmıştır. Yüz yıllar boyu Müslüman ve Ermeni,Rum hatta Don Kazakları da dahil gayr-ı müslim ahali hep birlikte hoşgörü içinde yaşamışlardır. Milli Mücadelenin Garp Cephesi Karargâhı onurunu 9 ay 10 gün boyunca taşıyan Akşehir; bir yazarın deyimiyle Türkiye Cumhuriyetinin ana okulu olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk ‘e onlarca kez ev sahipliği yapmanın onurunu taşımaktadır. Dünyayı güldürürken düşündüren Nasreddin Hoca gibi bir bilgeyi de yetiştiren Akşehir manevi iklimi , Seyyid Mahmut Hayrani ve Horasan erenlerinin sayesinde derinlik kazanmıştır. Bu toprakların evlatları Gazze’de, Yemen’de, Balkanlarda, Çanakkale ‘de, Korede, Kıbrıs ‘ta ve vatan toprağının her köşesinde kanlarını akıtarak şehadet mertebesine ulaşmışlardır. Mestan oğlu Hüseyin daha 13 yaşında bu mertebeye ulaşırken 9 Eylül ‘de Akşehirli Hakkı ordularımız İzmire girerken şehit düşmüştür. Akşehir pek çok tarihi şahsiyet ve yazarın da iltifatlarına mazhar olmuştur. Sultan 4. Murat başta olmak üzere pek çok padişah,Evliya Çelebi gibi seyyahlar,hemşehrimiz Tarık Buğra başta Halide Edip’ten Atila İlhan’a şair ve yazarlar da methiyeler yazmıştır. Halide Edip şöyle anlatıyor:
“Akşehir hayat okulunun bence en verimli bir sınıfı olmuştur. Tabiat o yeşil,o sulak,o sevimli yurt parçasını özenmiş de yaratmış gibidir. Kadınları hep güzel ve temiz,erkekleri sakin ve olgun,çocukları sokulgan,hayat yuvaları cana çok yakındı ..”
İşte Akşehir budur; bu olmalıdır...
Bu köklü geçmişi her türlü çağdaş araçlarla yeni nesillere aktararak ; “Garp Cephesi Karargâhı “ , “Dünyanın Ortası “ , “ Gülmece Başkenti “ şeref madalyalarını sonsuza kadar göğsünde taşımak tüm Akşehirlilerin hem haklı gururu hem de bu emanete layık olma adına sorumluluğudur..
Nazım Hikmet’ in sözü ile bitiriyorum..
“AKŞEHİRLİLER TÜRKTÜR VE MERTTİRLER “
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Politika haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA