Konuk; “Devasa projelerle karaman yarınlara hazırlanıyor”Bu haber 2017-10-28 04:45:43 eklenmiş ve 761 kez görüntülenmiştir.
Karaman 2’nci Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nın açılışında konuşan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Karaman’ın geleceğiyle ilgili devasa projelerin yürütüldüğünü ifade ederek, “Karaman’ın bu ülkeye yük olmaktan ziyade yükünü alan yıldız bir şehir olması için hep birlikte çalışıyoruz. Göstermelik işlerden uzak, devam eden projelerle Karaman’ı geleceğe hazırlıyoruz. Şucubucu değil herkesin Karaman’cı olmasına ihtiyacımız var. Adamcılığımız Karaman adına olmalı. Bu samimiyeti ortaya koyarsak Karaman’ı hep birlikte ayağa kaldırır, tarihteki ihtişamlı konumuna kavuştururuz” dedi. 
AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Karaman Valiliği, Karaman Ziraat Odası ve Karaman Belediyesi’nce de desteklenen ve bu yıl 2’ncisi düzenlenen Karaman Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nın açılışına katıldı. Karaman Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki açılışta yaptığı konuşmada önemli mesajlar veren Recep Konuk, göstermelik işlerden uzak yürütülen projelerle Karaman’ı geleceğe hazırladıklarını söyledi. 
 
KARAMAN’DA DEVASA PROJELER YÜRÜTÜLÜYOR
Karaman’da devam eden yatırımlardan bahseden Recep Konuk, “Şunu açık olarak ifade etmeliyim ki Karaman yarınlara hazırlanıyor. Karaman’ın bir kere ulaşım alt yapısında çok büyük mesafeler alındı. Karaman Bucakkışla üzerinden Ermenek ve Alanya’ya ulaşacak olan yolda çalışmalar devam ediyor. Yine bizi denizlerle birleştirecek limana ulaştıracak olan Sertavul yolundaki çalışmalarda devam ediyor. Bir diğer karayolu çalışması olan Ayrancı ilçemizden Erdemli’ye ulaşacağımız yolda da çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yine Karaman’ı Ayrancı-Ereğli üzerinden Çukurova hattına bağlayacak olan karayolumuz tamamlanmak üzere. Kılbasan Karapınar yolunda da aynı şekilde çalışmalar aralıksız devam ediyor. Demiryolu taşımacılığı ile ilgili de hızlı tren hattıyla yüksek hızlı trenlerin taşıyamayacağı yük taşımacılığını da yapacağız. Karaman Ulukışla Yenice üzerinden Mersin’e ulaşacak olan demiryolu hattındaki çalışmalar da tüm hızıyla devam ediyor. Yaklaşık 1,2 Milyar TL’ye ihale edilen Karaman-Ulukışla arası hatla biz Karaman’daki yükü yaklaşık 1.5 saatlik zaman dilimi içerisinde en ucuz maliyetle limana ulaştırmış olacağız. Bu sayede Karaman’a müthiş bir performans kazandıracağız. Bu Karaman’ın gelecekte daha da büyümesine katkı verecek. Tabi yük taşımacılığının yanı sıra yolcu taşımacılığı ile ilgili yapılan diğer çalışmalar ile de Karamanlı hemşehrilerimizi Konya, Ankara, İstanbul gibi birçok şehre de taşıyacağız. Bunlar iddia edilenler değil bilfiil yapılan çalışmalar şov değil.  
 
PANCAR ÜRETİCİMİZİ DE FABRİKAMIZI DA DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ
Son olarak Karaman’da geçtiğimiz günlerde pancar üreticileri tarafından dile getirilen konulara da değinen AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Karaman 2014 yılında yaklaşık 995 Bin Ton şeker pancarı kotasına sahipken yüzde 30’u aşkın oranda kota artışı gerçekleştirilmiş. Bugün tarım ürünleri arasında en fazla gelir elde edilen ürünler arasındadır şeker pancarı. 16 polara verilecek bedel 210 TL’dir ki polar farkıyla daha da artan oranlarda bedel ödenecek. Geçtiğimiz yıllarda fabrikaya teslim edilmesi gereken pancarın eksik tesliminden kaynaklanan ve sözleşme gereği üreticiye kesilecek cezaların kesilmemesi sağlandı. Şeker pancarı bugün teslim aldığımız pancarın sabah işleneceği bir ürün değil. Bunu kademeli olarak işleyebiliyorsunuz. Erken teslim alarak depolamaya kalktığımız zaman işlenme süresi uzadıkça fermantasyon ve şeker kaybı sonucu kurumlarımız da zarar eder. Bize bu değerli ürünü üretmemizi sağlayan fabrikamızın da zarar görmemesine dikkat etmek durumundayız. Fabrikamızı da korumalıyız ki bu alımlar ve üretim devam edebilsin. Hem üreticimizi hem fabrikamızı düşünmek durumundayız. Doğrusunu söylemek gerekirse Karaman’da pancar konusunda bir problem varmış gibi şekerle ilgili bir sıkıntı varmış gibi Türkiye geneline mesaj verilmesinin Karaman adına hoş olmadığının da bilinmesini isterim. Sonuçta programlı alım ile ilgili yaşanan bu küçük sorunun çözümü için Ankara’dan yetkili arkadaşlarımızı yönlendirdik ve Ziraat Odası Başkanımızla bir araya gelerek konuyu çözüme ulaştırmalarını sağladık. Bu konudaki katkılarından dolayı Ziraat Odası Başkanımıza da ayrıca teşekkür ederim ve pancar konusunda önümüzdeki yıl bu benzeri sorunların yaşanmaması içinde önlemlerin alınacağının bilinmesini isterim” dedi. 
HABER MERKEZİ
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Politika haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA