KÜLTÜREL BİLİNCİN GELİŞTİRİLMESİ VE MÜZELER


Sevcan KARAPIÇAK Sanat Tarihçisi
Bu haber 2017-05-18 08:54:01 eklenmiş ve 1333 kez görüntülenmiştir.

Yaşadığımız topraklar, ilkçağdan günümüze kadar bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, bununla birlikte bizlere büyük kültürel miras bırakmıştır. Bu miras Türk Kültürünü bir mozaik haline getirerek, dünya üzerindeki dünya üzerindeki birçok kültüre de hitap etmesini sağlamıştır. Kültürel bilincimizin gelişmesi için, kültürel mirası gelecek kuşaklara taşımak zorundayız.

Ne yazık ki ülkemizdeki, eski eser kaçakçılığı gibi olumsuz faaliyetler nedeniyle, bizlere bırakılan bu mirası koruyup sahip çıkamıyoruz. Geçen her gün, yeni kaçakçılık haberlerine gerek görsel,gerek yazılı basın araçları vasıtasıyla tanık oluyoruz. Belki farkında olmuyoruz ancak, giden her bir kültür varlığı bu kültür mozaiğinin de bir parçasını beraberinde götürmüş olmaktadır.

Bizler bu mirasa, ancak tam anlamıyla tarihi ve kültürel bir bilince sahip olduktan sonra sahip çıkabiliriz. Kültür ve Turizm Bakanlığı, eski eser kaçakçılığını önlemeye yönelik en büyük faktörün ‘’Kültür Bilinci’’ olduğunu belirtmekte ve bu bilincin gelişmesi için çalışmaktadır.

Bu nedenle Müzeler, kuruldukları günden itibaren çevresine kültür bilincini yayan kurumlar olmuştur. Çevresi ile iletişim kurabilen bir kurum olan müzeler, sergileme ve tanıtım sürecine halkın da katılımını sağlanmasıyla sürekli değişen görev ve sorumlulukları doğrultusunda işlevlerini yeniden gözden geçirerek gelecek nesillere sağlam bir kültürel altyapı oluşturabilme çabasındadır.

Zengin tarih ve kültür birikimine sahip olan ülkemizde zaman içerisinde inşa edilen  yeni müze binalarının yanı sıra günümüze ulaşan taşınmaz kültür varlıkları da restore edilmekte ve pek çoğu ‘’müze’’ olarak ziyarete açılmaktadır.

Ülkemizde Bakanlığımıza bağlı 193 Müze Müdürlüğü, 138 düzenlenmiş ören yeri olmak üzere,  ziyaret edilebilir 331 ünite aynı zamanda birer eğitim ve bilim kurumu olarak hizmet vermektedir.

 

Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bu eşsiz güzellikteki mekânları tanıyarak ve tanıtarak kültürel bilincin geliştirilmesine katkıda bulunmak, bir vatandaşlık görevi olması ötesinde, bu topraklarda yaşamış olan uygarlıklara ödenmesi gereken bir minnet borcudur.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gündem haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
SİZİN VEKİLİNİZ KİM ?
FATİH SATILMIŞ
SALİH AKÇA
ORHAN ERDEM
BÜLENT AYCAN
İSMAİL AFŞAR
OSMAN FEDAİ
SEVİL SARGIN
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA